Kada početi s redovitim cijepljenjima i koje cjepiva su najvažnija?

Cijepljenje je jedan od najsigurnijih i najučinkovitijih načina zaštite našeg zdravlja, osobito kada je riječ o našim najmlađima. Kada postanemo roditelji, često se suočavamo s mnogim pitanjima, a jedno od najvažnijih svakako je kada započeti s redovitim cijepljenjima i koja cjepiva su najvažnija za našu djecu. U ovom članku razmotrit ćemo sve aspekte cijepljenja, pružiti vam potrebne informacije i podršku te maybe malo podijeliti i našu svakodnevicu.

Kada početi s cijepljenjima?

Većina pedijatara i zdravstvenih stručnjaka preporučuje da se s cijepljenjem započne u prvim mjesecima života. U pravilu, prva doza cjepiva protiv hepatitisa B daje se pri rođenju, a slijedeće doze se obavezno primaju do 18. mjeseca života. Tu su i druga važna cjepiva koja bi roditelji trebali imati na umu.

Na raspolaganju su rasporedi cijepljenja koji uključuju cijeli niz cjepiva, kao što su DTP (difterija, tetanus, pertusis), MMR (ospice, zaušnjaci, rubeola) i mnogi drugi. Naš savjet je da se držite preporučenih rasporeda koje pruža vaše dijete obiteljski liječnik ili pedijatar kako biste osigurali optimalnu zaštitu.

Važna cjepiva za bebe i malu djecu

Prvo, spomenimo najvažnija cjepiva koja se preporučuju za dijete tijekom prvih godina života:

1. Hepatitis B

Cjepivo protiv hepatitisa B se preporučuje odmah nakon rođenja, odnosno unutar 24 sata. Ovo cjepivo je od esencijalne važnosti jer hepatitis B može uzrokovati ozbiljna oštećenja jetre.

2. DTP (Difterija, Tetanus, Pertusis)

Obično započinje s tri doze u razmaku od nekoliko mjeseci, počevši od 2. mjeseca života. Difterija i tetanus su ozbiljne bolesti, dok je pertusis ili “koklja” vrlo zarazna i može biti opasna, posebno za malu djecu.

3. MMR (Ospice, Zaušnjaci, Rubeola)

Cjepivo protiv ovih bolesti se obično daje između 12. i 15. mjeseca, s ponovnom dozom između 4. i 6. godine. Ove bolesti mogu uzrokovati ozbiljne komplikacije, stoga je važno cijepiti djecu.

Pročitaj više:  Mogu li se haljine za krštenje naručiti po mjeri?

4. Haemophilus influenzae tip b (Hib)

Ovo cjepivo se daje kako bi se zaštitilo dijete od ozbiljnih bakterijskih infekcija, uključujući meningitis. Također se započinje s nekoliko doza tijekom prvih godina života.

5. Polio

Cjepivo protiv poliomijelitisa također je ključno, a osobe koje su cijepljene ne samo da štite sebe već i ostale ljude unutar njihove zajednice.

6. Pneumokokno cjepivo

Ovo cjepivo štiti od pneumokoknih bolesti, uključujući upalu pluća. Također ciljano čuva najmlađe među nama.

Kako se pripremiti za cijepljenje?

Svi mi roditelji smo nekada bili nervozni prije prvog cijepljenja, no često su naša strahovanja veća od stvarnosti. Najbolji način da se pripremite jest razgovarati s pedijatrom o tome što možete očekivati. Cijepljenje može izazvati neke nuspojave kao što su blaga groznica ili oteklina na mjestu uboda, no to su obično privremene nelagode.

Pripremite svoje dijete na cijepljenje na način da ga umirite i ispričate mu što se događa. Zajedno ćete proći ovaj proces, a nakon toga možete proslaviti put do pedijatra s malim slatkišima ili igrom. Na kraju, svako cijepljenje je korak bliže zdravijem i sigurnijem životu.

Sjećam se svog malog sina, kako se prvi put zaplakao nakon cijepljenja. Nisam znala hoću li ga zagrliti ili potezati no, brzo sam shvatila da mu je potrebna moja podrška. Nakon nekoliko trenutaka, zaboravio je na bol i ponovo počeo trčati oko mene!

Ono što roditeljima treba biti na umu jest da je cijepljenje kolektivna odgovornost. Zaštita naših mališana nije samo važna zbog njih osobno, već i zbog širenja bolesti koje mogu ugroziti i ostale u našem društvu.

S obzirom na sve prednosti koje cijepljenje donosi, ne zaboravite da redovito dolazite na preglede i cijepljenja prema preporukama stručnjaka. Provedite kvalitetno vrijeme s vašim malim čudima, razgovarajte s njima i budite im podrška u svemu. Zajedno ste jači i zdraviji, a to je ono što najviše svi želimo za našu djecu.

Pročitaj više:  Koliko je drugi tromjesečje siguran period za putovanja?

Kako podržati senzorički razvoj bebe?

Razumijevanje senzoričkog razvoja Senzorički razvoj bebe jedan je od ključnih aspekata njenog rasta i razvoja. Tijekom prvih mjeseci života, beba počinje istraživati svijet kroz svoja