Iako svi znamo koliko je svjetlost sunčevih zraka lijepa i koliko može obogatiti naše šetnje s malim bebama, važno je zapamtiti da naše mališane treba zaštititi od potencijalno štetnog utjecaja sunca. S obzirom na to da su bebe posebno osjetljive na sunčevu svjetlost, nužno je poduzeti određene mjere kako bismo im osigurali sigurnost i zdravlje tijekom sunčanih dana. Donosimo vam nekoliko provjerenih savjeta i trikova koji će vam pomoći da obavite šetnje bez brige.
Odabir pravog vremena za šetnju
Prije nego što se uopće odlučite za šetnju, važno je razmisliti o vremenu tijekom dana. Sunce je najjače od 10 do 16 sati, pa je najbolje planirati šetnje u ranim jutarnjim ili kasnim poslijepodnevim satima. U tom razdoblju višak topline nije toliko intenzivan, a i UV indeksi su obično niži. Osim toga, dolaskom u park ujutro ili kasno popodne možete uživati u osvježavajućem zraku i mirnijim okolišima.
Odjeća kao prvi štit
Kada planirate šetnju, izbor odjeće ključan je faktor zaštite od sunca. Bebe bi trebale nositi laganu, prozračnu odjeću koja pokriva ruke i noge. Pamučne ili lanene tkanine su često najbolji izbor jer su udobne i omogućuju koži da diše. Postoje posebne odjeće s UV zaštitom koje možete naći u trgovinama, a koje su dodatno obrađene da odražavaju sunčeve zrake.
Ako je vani stvarno vruće, slobodno zamijenite dugih rukava s kratkim, ali uvijek pazite da djetetova koža bude pokrivena što je više moguće. Također, šeširi s širokim obodom će zaštititi lice i oči vašeg mališana, a neki modeli imaju i zaštitu za vrat.
Kvalitetna krema za sunčanje
Iako se savjetuje izbjegavanje izlaganja sunčevim zrakama ispod šest mjeseci, ako se odlučite za šetnju u sunčanom vremenu, odabir prave kreme za sunčanje izuzetno je važan. Odaberite kremu s minimalnim zaštitnim faktorom 30 i obavezno se posavjetujte s pedijatrom o najboljem proizvodu za vašu bebu. Najvažnije je da izaberete kremu koja je namijenjena osjetljivoj koži i bez mirisa, parabena ili drugih iritantnih sastojaka.
Nemojte zaboraviti da nanosite kremu barem 30 minuta prije izlaska van i da je ponovo nanosite svaka dva sata, a posebno nakon znojenja ili kupanja.
Sjenilo i dodatna zaštita
Koliko god se trudili zaštititi bebu od sunca odjećom i kremama, ne zaboravite na dodatne izvore sjene. Ako koristite kolica za šetnju, provjerite ima li uži krov ili posebnu tendu koja pruža dodatnu hladovinu. Također, razmislite o nabavci suncobrana za kolica, jer će on dodatno povećati zaštitu od izravne sunčeve svjetlosti.
Iznenadili biste se koliko su neki mali dodaci učinkoviti – postoje i lagane, prijenosne sjenice koje se mogu koristiti na plaži ili u parku. One stvaraju ugodan hlad, a beba može slobodno mirno spavati, a vi uživati u šetnji.
Redovito hidratiziranje
Tijekom šetnje važno je ne zaboraviti na hidrataciju. Iako bebe isprva ne trebaju mnogo tekućine ako su dojene, uvijek je dobro ponuditi im nešto piti, osobito na visokim temperaturama. Ako beba koristi bočicu ili je na adaptiranom mlijeku, slobodno je potaknite na povremeno pijenje vode ili razrijeđenog soka.
U svakom slučaju, ponijeti bočicu s vodom je obavezan dio svakog izleta, bez obzira na to koliko kratki ili dug boravak planirali.
Uz sve ove savjete, ne zaboravite da uživanje na sunčanom danu može biti iznimno pozitivno iskustvo za vas i vašu bebu. S pravim znanjem i pripremom možete provesti vrijeme vani bez brige i osjetiti blagodati svježeg zraka i sunčeve svjetlosti. Uživajte u svakom trenutku!