Kako osigurati što brži kontakt s novorođenčetom odmah nakon rođenja?

Prvi trenuci nakon rođenja novorođenčeta izuzetno su važni ne samo za bebu, već i za roditelje. To je trenutak kada se pojavljuju prvi dodiri, zvukovi i nove emocije. Kako bismo osigurali što brži kontakt s novorođenčetom odmah nakon rođenja, vrijedi razmotriti nekoliko ključnih aspekata, savjeta i trikova.

Priprema za porod

Već u trudnoći možete početi s pripremama za taj nezaboravni trenutak. Razgovarajte sa svojim partnerom o svojim željama i očekivanjima. Mnoge bolnice omogućuju “planiranje poroda”, gdje možete iznijeti svoje želje, uključujući želju za neposrednim kontaktom s bebom nakon rođenja. Prenosite svoje želje babici ili liječniku, tako da svi budu na istoj valnoj duljini kad dođe vrijeme.

Osiguravanje podrške tijekom poroda

Svaka trudnica ima svoj stil porođaja, no podrška partnera može učiniti čuda. Osim što će stajati uz vas, partner može pomoći održati kontakt s bebom odmah nakon rođenja. Često, dodir roditelja pomaže bebi da se smiri i osjećamo se sigurnije. Također, ako imate mogućnost, uključite doulu ili medicinsku sestru koja ima iskustva s podrškom roditeljima tijekom poroda.

Impresivni trenuci neposredno nakon rođenja

Kada beba napokon dođe na svijet, prvi trenuci su presudni. U mnogim bolnicama prakticira se “koža na kožu” kontakt, što znači da se novorođenče odmah stavlja na prsa majke. Ovaj trenutak stvara neposrednu vezu punu ljubavi, a također pomaže bebi u regulaciji tjelesne temperature i srčanog ritma. Ako imate mogućnost, zatražite da bebu ne udaljavaju od vas.

Prednosti kontakta koža na kožu

Studije su pokazale da kontakt koža na kožu poboljšava dojenje, smanjuje stres kod oba roditelja, a posebno kod novorođenčeta. Ovaj oblik kontakta potiče oslobađanje hormona oksitocina, koji podržava emocionalnu povezanost. Važno je naglasiti da čak i očevi mogu sudjelovati u ovom obliku kontakta. Ako nađeš trenutak, ne ustručavaj se uzeti svoju bebu u naručje nakon rođenja; samo ti i ona!

Pročitaj više:  Što učiniti s odjećom za krštenje nakon svečanosti?

Prikazivanje roditeljske ljubavi

Vaša ljubav ne mora biti izražena samo fizičkim kontaktom. Zvuk vašeg glasa može biti izuzetno umirujući za novorođenče. Kada beba leži na vašim prsima, njega možete umiriti govoreći joj nježno ili pjevajući tihe pjesmice. Prvi trenuci su i savršeno vrijeme da bebi predstavite svoje djetinjstvo – na primjer, podijelite s njom kako ste očito sanjali o ovom trenutku od trenutka kada ste saznali za trudnoću.

Važno je disati

Nakon poroda, osjećaji mogu biti intenzivni, ali važno je ostati smiren. Porodilje često doživljavaju ljepotu, ali i stres. Uzmite trenutak za duboko disanje, opustite se i uživajte u tom prvom susretu. Dobar savjet je da napravite “obiteljski trenutak” gdje se svi okupljate oko novorođenčeta, a emocije se mogu podijeliti s partnerom. Ne zaboravite zabilježiti ovaj trenutak; snimite fotografije ili videozapis kako biste se kasnije mogli sjetiti tih dragocjenih trenutaka.

Uloga medicinskog osoblja

Ne zaboravite da je medicinsko osoblje tu da podrži vašu novorođenčad. Pitajte medicinske sestre i babice o postupcima koje planiraju, o tome kada možete sudjelovati u prvim aktivnostima s bebom, kao što su kupanje ili oblačenje. Njihova stručnost može vam pomoći da se osjećate samopouzdano i da ste sigurni u svoje roditeljske instinkte.

Osnaživanje roditeljskih vještina

Zadnja stvar koju želite je osjećati se izgubljeno nakon poroda. Pronađite radionice ili grupne sastanke za nove roditelje gdje ćete imati priliku razgovarati i dijeliti iskustva s drugim roditeljima. Uvjeravam vas, niste sami u ovom putovanju. Svi prolazimo kroz iste izazove, a zajedniecra na tim snagama može biti od velike koristi.

I ne zaboravite – svaka obitelj proizvodi svoju kombinciju roditeljstva. Nema pravog ili pogrešnog načina; ustvari, važno je da pronađete ono što najbolje funkcionira za vas i vašeg malog anđela. Uživajte u svakom trenutku i neka vaš zajednički put započne pun ljubavi, dodira i bezuslovnog prihvaćanja.

Pročitaj više:  Što učiniti ako beba ima osip koji ne prolazi nakon nekoliko dana?