Kada dođe trenutak da se beba preseli iz roditeljskog kreveta u svoj krevetić, mnogi roditelji se suočavaju s izazovima. Kako pomoći malenom biću da se navikne na novu okolinu, a da pritom ostane spokojno i sretno? Ovaj proces može biti zahtjevan, ali uz nekoliko korisnih strategija i razumijevanja, sve može proći puno lakše.
Upoznajte bebu s krevetićem
Prvo što trebate učiniti je omogućiti bebi da se upozna s krevetićem prije nego što u njemu počne spavati. Postavite krevetić u istu sobu, ili još bolje, na istu lokaciju gdje obično provodite vrijeme s bebom. Kada je krevetić prisutan u svakodnevnom životu, beba će ga manje doživljavati kao strano tijelo. Igrajte se s njom u njegovoj blizini, stavite nekoliko igračaka unutra, ili čak neka povremeno leži na njoj dok se igra.
Uredite prostor i stvorite ugodnu atmosferu
Udobnost je ključ kada je riječ o spavanju. Obavezno uredite prostor tako da beba osjeća sigurnost i toplinu. Koristite mekane, umirujuće boje koje će stvoriti opuštajuću atmosferu. Razmislite o nježnom noćnom svjetlu koje neće biti previše intenzivno, a i umirujuće igre ili bijeli šum (poput šumskog zvuka ili zvuka valova) mogu pomoći da beba brže zaspi. Pripazite da prostorija bude prikladno zagrijana kako beba ne bi bila hladna ili previše topla.
Uvođenje rutina za spavanje
Jedan od najučinkovitijih načina da pomognete bebi da se navikne na krevetić je uspostavljanje jasne rutine za spavanje. Beba će se lakše prilagoditi na novi prostor kada ima razrađenu rutinu koja uključuje kupanje, čitanje priče ili pjevanje umirujuće pjesme. Tako će znati što može očekivati, a to može biti od velike pomoći u smanjenju straha od novog okruženja.
Dosljednost je ključ
Bebu ne možete trenirati da spava u krevetiću ako se ne držite dogovorene rutine. Kada jednom odredite vrijeme spavanja i način uspavljivanja, nastojte se pridržavati toga kada god je to moguće. Naravno, bit će dana kada će ti rasporedi ‘otići na odmor’, ali generalno dosljednost će pomoći malom biću da se osjeća sigurno te će stvoriti naviku da je krevetić njegovo mjesto za spavanje.
Postupno privikavanje
U nekim slučajevima, beba se može naviknuti na krevetić postupno. Možete započeti s kraćim periodima spavanja u krevetiću tijekom dana, kada su potpunije budni i radosni. Na taj način, beba neće osjetiti stres jer je prisutna tijekom dana i ima mnogo više pozitivnih asocijacija s krevetićem. Kada beba postane udobna s kraćim snovima, počnite postepeno produžavati to vrijeme.
Pohvale i ohrabrenja
Kada beba uspješno zaspi u krevetiću, pohvalite je! Djeca su jako osjetljiva na pohvale i ohrabrenje, pa će se zbog toga osjećati dobro i motivirano. Učinite ovo ritualom – recite joj koliko je hrabra i kako se divno ponaša. Čak i kada beba ne uspije odmah zaspati, nastavite s podrškom i ohrabrenjem.
Budite strpljivi
Najvažnije od svega je strpljenje. Svaka beba je jedinstvena i svaka će se drugačije prilagoditi. Neka vam iskustvo drugih roditelja služi kao inspiracija, ali nemojte se uspoređivati sa drugima. Neka vaša beba pronađe svoj ritam. Ponekad će biti suza i frustracija, ali često se isplati puniti svoje srce ljubavlju i podrškom dok prolazite kroz ovaj proces.
Uz sve navedeno, imajte na umu da će navikavanje na krevetić biti putovanje, a ne sprint. S pravim pristupom i puno ljubavi, vaš mališan će uskoro pronaći svoje mjesto i rado spavati u svom krevetiću. Sretno!