Bebe su čudesna bića koja svojim osmijehom i nevinošću mogu osvojiti srca svih. No, s dolaskom zubića, to divno razdoblje može postati izazovno, ne samo za njih, već i za roditelje. Nicanje zubića najčešće počinje između četvrtog i osmog mjeseca života, a tada se mali zubići probijaju kroz desni, što može izazvati bol i nelagodu. Roditelji često se pitaju kako pomoći svojoj bebi da prebrodi ovo razdoblje s manje boli i više sreće.
Prepoznavanje simptoma nicanja zubića
Prije nego što razmotrimo savjete za ublažavanje bolova, važno je prepoznati simptome nicanja zubića. Osim blago povišene temperature, što je često normalno tijekom ovog razdoblja, mnoge bebe mogu biti razdražljive, plačljive ili čak gubiti apetit. Možda ćete primijetiti i da se beba stalno upija u prste ili predmete koje može ugristi. U nekim slučajevima, uočavat ćete i blage otoke ili crvenila na desnima. Volim reći da je to znak da vaša mala “bubuljica” prolazi kroz jedno od velikih iskustava!
Masaža desni
Jedan od najjednostavnijih i najprijatnijih načina da pomognete bebi su masaže desnima. Možete koristiti čiste prste za nježnu masažu desni. Beba će obožavati vašu pažnju i umirujući dodir, a taj jednostavan čin može pružiti trenutnu olakšicu. Ako mislite da je to previše blisko, postoje i silikonski masažeri za desni koje možete staviti na prst. Bebe uživaju u različitim teksturama, pa isprobajte i nekoliko različitih opcija.
Ohlađeni predmeti za grickanje
Bebe često vole gristi sve što im dođe pod ruku, pa zašto ne biste iskoristili tu sklonost? Osim igračaka za zube, možete isprobati i ohlađene krpice ili silikonske igračke koje su prethodno stavili u hladnjak. Hladnoća može smanjiti upalu i pritisak koji se javlja tijekom nicanja zubića. Samo pazite da ne ostavite igračku u hladnjaku predugo da ne postane previše hladna za bebine nježne desni.
Naturopatske opcije
Mnogi roditelji se okreću i naturopatskim opcijama kao što su homeopatski preparati ili biljni čajevi. Prikladne su, na primjer, kapi s kamilicom koje imaju umirujuće svojstvo. Ipak, bitno je prvo se konzultirati s pedijatrom prije nego što uvedete bilo kakve dodatke u prehranu vaše bebe. Iako je prirodno, to ne znači da je nužno i uvijek sigurno.
Pravilan san i umirujuća okolina
Osiguravanje optimalnog okruženja za spavanje također može značajno pomoći bebi. Pobrinite se da je soba mirna i tamna, uz ugodne temperature. Rutine uspavljivanja mogu stvoriti sigurnu i udobnu atmosferu gdje će se beba lakše opustiti. Uvjerite se da vrijeme spavanja nije previše uzburkano, jer će to možda samo povećati njezinu razdražljivost.
Veza između roditelja i bebe
Kada se beba osjeća nelagodno, vaša prisutnost i umirujući glas mogu učiniti čuda. Pjevajte joj, pričajte ili plešite zajedno. Ove aktivnosti često skreću pažnju s boli koju beba osjeća i pomažu joj da se osjeća sigurnije. Čak i jednostavan kontakt očima može stvoriti osjećaj sigurnosti i ljubavi.
Nicanje zubića može biti izazovno razdoblje, ali uz nekoliko jednostavnih trikova i puno ljubavi i pažnje, vaše dijete će proći kroz ovu fazu s manje boli i više sreće. Sjetite se da je svaka beba jedinstvena, stoga ono što funkcionira za jednu, možda neće raditi za drugu. Budite strpljivi, slušajte svoju bebu i ustrajte u pokušajima da pronađete ono što njoj najbolje odgovara. U konačnici, sve će proći i iz ovih izazovnih trenutaka izaći ćete s predivnim uspomenama i još jačom vezom s vašim malim anđelom.