Kako postupiti ako beba hoda na prstima?

Kada vaša beba počne hodati, svaki korak je mali čudo. Međutim, ponekad se može dogoditi da primijetite kako vaša beba hoda na prstima. Ovo ponašanje može izazvati zabrinutost među roditeljima, ali važno je zapamtiti da hodanje na prstima može biti sasvim normalno, posebno u ranoj fazi razvoja. U ovom članku ćemo istražiti uzroke, učestalost, kada bi trebalo brinuti te što možete učiniti kako biste podržali svoje dijete.

Zašto bebe hodaju na prstima?

Hodanje na prstima može se pojaviti kod beba iz različitih razloga. U mnogim slučajevima, to može biti potpuno normalno ponašanje. Mnoga djeca provode više vremena na prstima tijekom faze istraživanja svog tijela i novih pokreta. Kao što će neki mališani stavljati sve u usta, drugi će eksperimentirati s hodanjem na različite načine.

Drugi uzrok može biti slabija muskulatura nogu ili potkoljenica koja se još uvijek razvija. Kada vaša beba navrši godinu dana, može joj biti lakše i zanimljivije hodati na prstima, dok razvija stabilnost i ravnotežu. To može biti samo faza koju će brzo nadmašiti.

Kada je hodanje na prstima zabrinjavajuće?

Iako je hodanje na prstima često prolazna faza, postoje situacije kada bi roditelji trebali obratiti pozornost. Ako vaše dijete dosegne uzrast od 2 do 3 godine i nastavi hodati na prstima bez promjena u ponašanju, to može ukazivati na neki problem. U nekim slučajevima to može biti simptom razvoja određene vrste poremećaja, kao što je autizam ili cerebralna paraliza.

Osim toga, ako primijetite da vaše dijete ne može hodati s punim stopalima, da se često spotiče ili pada, ili se žali na bolove u nogama, svakako biste trebali razgovarati sa stručnjakom. Pedijatar ili fizioterapeut može vam najbolje pomoći u procjeni situacije.

Pročitaj više:  Kako prepoznati znakove da beba ima problema s kukovima?

Kako pomoći svojoj bebi?

S obzirom na sve to, što možete učiniti kako biste pomogli svom djetetu? Prvo, važno je ne panicariti i pratiti razvoj vašeg mališana. Ipak, postoje neki konkretni koraci koje možete poduzeti kako biste potaknuli njihovo pravilan hod.

1. Igrajte se zajedno

Igrajte se s vašom bebom na podu. Pokažite joj kako se može hodati, trčati ili poskakivati s punim stopalima. Možete koristiti šarene igračke koje će potaknuti dijete da se kreće. Unesite malo igre u hodanje. Na primjer, postavite prepreke koje beba treba preći ili igračku koju mora dohvatiti puzeći ili hodajući.

2. Uložite u dobru obuću

Pravilna obuća može značajno pomoći u razvoju pravilnog hoda. Odaberite cipele koje su udobne, fleksibilne i koje podržavaju stopalo. Izbjegavajte cipele s visokom petom ili prečvrste modele. Također, poticanje da hoda bosonoga ili u čarapama može pomoći u razvijanju mišića nogu i stabilnosti.

3. Redovni pregledi

Ne zaboravite na redovne preglede kod pedijatra. To je prilika da postavite pitanja, razjasnite sumnje i razgovarate o razvoju vašeg djeteta. Ako se s vremena na vrijeme javlja zabrinutost oko hodanja na prstima, slobodno obavijestite svog liječnika.

4. Budite strpljivi

Svako dijete je jedinstveno. Neka djeca će brže svladati različite faze razvoja, dok će drugima trebati više vremena. Pomažite svom mališanu u njegovom putu, slušajte ga, igrajte se zajedno i budite strpljivi.

Jedan prijatelj mi je jednom ispričao kako je njegov sin hodao na prstima i to stvaralo velike brige. Nakon nekoliko mjeseci i uz podršku, njegov mališan je prešao na normalno hodanje. A sada, ako ga pitate, samo se smije i kaže kako mu je bilo fino “letjeti” na prstima!

Svaki korak mališana je važan i jedinstven. Koristite ove savjete kako biste potpomogli razvoj vašeg djeteta i omogućili mu sigurnu i sretnu avanturu kroz život.

Pročitaj više:  Kako postupiti ako beba ima problema s prilagodbom na vrtić?