Svaka mlada obitelj zna da briga o bebi sa sobom nosi mnoštvo izazova, a jedan od njih može biti i pojava crvenih očiju. Mnogi ljubavni roditelji mogu se zabrinuti kada primijete crvenilo oko bebinog oka. Prvo što trebate imati na umu jeste da crvene oči kod beba mogu biti uobičajene i nisu uvijek znak ozbiljnog problema. To, naravno, ne umanjuje vašu zabrinutost, stoga se u nastavku bavimo uzrocima, simptomima te pristupima kako biste postupili u toj situaciji.
Uzroci crvenih očiju kod beba
Crvene oči kod beba mogu biti rezultat raznih uzroka, od jednostavnih do složenijih. Osnovni uzroci uključuju:
1. Allergijska reakcija
Bebe su često osjetljive na alergene kao što su pelud, prašina ili dlake kućnih ljubimaca. Ako primijetite da beba često kida ili se češe oko očiju uz crvenilo, to bi mogao biti znak alergije. U ovom slučaju, usporedite situacije kada se to događa – primjerice, ako ste nedavno bili vani ili je netko puhao prašinu.
2. Infekcije
Konjuktivitis (upala spojnice) je jedna od najčešćih infekcija koja može uzrokovati crvene oči. Često je praćena i gnojnim iscjetkom. Ako primijetite da beba ima žute ili zelene izlučevine, preporučljivo je posjetiti pedijatra. Također, ocjenjivanje temperature može dati do znanja je li infekcija uzrok svečanog crvenila.
3. Ustrijele i iritacije
Ponekad se jednostavno radi o iritaciji očiju. To može biti uzrokovano cijelim nizom faktora, od sapuna do dima cigareta. Na primjer, ako ste u blizini dimnjaka ili ste koristili čistače s jakim mirisima, crvenilo može nastati zbog iritacije sluznice.
Što učiniti kada primijetite crvene oči?
Nakon što ste identificirali moguće uzroke, slijedi važan korak – kako reagirati. Evo nekoliko načina na koje možete pomoći svojoj bebi.
1. Očistite oči
Ako oči izgledaju iritirano, probajte ih nježno oprati čistom toplom vodom. Upotrijebite sterilnu gazu ili čistu krpu, nikako ne trljajte jer to može dodatno pogoršati situaciju.
2. Vodite računa o okolini
Pazite jeste li u kontaktu s potencijalnim alergenima. Ako sumnjate da su neki proizvodi ili kućni ljubimci uzrok iritacije, smanjite njihov kontakt s bebom barem privremeno kako biste ocijenili postoji li poboljšanje.
3. Vrijeme za očnu liječnika
Ako se crvenilo ne povlači unutar nekoliko dana ili se pogoršava, obavezno posjetite liječnika. Bebe ne mogu reći što ih muči, stoga je bolje da se posavjetujete s profesionalcem. Što ranije reagirate, to će i tretman biti efikasniji.
Praktične mjere opreza
Osim što ste svjesni simptoma, važno je poduzeti nekoliko preventivnih mjera. Redovno perite ruke kako biste smanjili rizik od infekcija; izbjegavajte plivanje u bazenima tijekom ljeta s bebom da biste izbjegli kontakt s kemikalijama. Na kraju, pazite na uvjete u kojima beba boravi – suhi zrak ili dim mogu pogoršati probleme s očima.
Prije svega, budite strpljivi i nemojte previše brinuti. Kao što svi znamo, roditeljstvo je kao vožnja roller coasterom – ima uspona i padova. Uživajte u svakom trenutku, pa čak i onda kada su crvene oči jedini neobičan dodatak na ovoj čarobnoj avanturi. Bebe se brzo razvijaju i često će se sve samo od sebe riješiti. Uesele se još se malo. Na kraju, tko zna, možda će crvene oči postati razlog za novu igru punu smijeha i zabave.