Mnoge mame i tate susreću se s izazovima prilikom uspavljivanja svojih malih beba, a jedan od najčešćih problema je trenutak kada beba zaspi tijekom dojenja, a zatim se probudi čim je stavite u krevetić. Ova situacija može biti frustrirajuća, ali uz malo strpljenja i nekoliko korisnih savjeta, možete pronaći rješenja koja će pomoći i vama i vašem mališanu.
Razumijevanje uzroka budnosti
Prvo, važno je razumjeti zašto se to događa. Kada beba doji, ona se osjeća ugodno i sigurno u vašem naručju. Njihov um i tijelo neprestano prebacuju na način spavanja dok su u interakciji s vama. No, kada je stavite u krevetić, taj osjećaj sigurnosti može nestati, izazivajući probudak. Mnoge bebe također pate od tzv. “refleksa iznenađenja”, što znači da dok su u snu, svaki nagli pokret može probuditi njihovu pažnju.
Savjeti za postizanje boljeg sna
1. Prije odlaska na krevet, izgradite rutinu
Bebe su creatures of habit. Izgradnja redovite večernje rutine može pomoći u pripremi vaše bebe za spavanje. To može uključivati bebin kupanje, čitanje priče ili pjevanje uspavanke. Kada uvodite rutinu, beba će vremenom shvatiti da je vrijeme za spavanje i povezati te aktivnosti s osjećajem sigurnosti.
2. Pokušajte s metodom “prijelaznog objekta”
Možete pomoći bebi da se osjeća sigurnije u svom krevetiću tako da imate prijelazni objekt, kao što je omiljena igračka ili dekica. Držite taj predmet blizu vas dok dojitete, a zatim ga stavite u krevetić s bebom. Na taj način imaće miris koji će ih podsjetiti na vas i stvoriti osjećaj bliskosti.
3. Pazite na temperaturu i ambijent
Zaštita bebinog snovića od prekomjernih zvukova, svjetla i temperature može učiniti čuda. Pokušajte održati prostor u kojem beba spava ugodna i tamna. Koristite zaštitu za uši ili bijelu buku ako se suočavate s neugodnim zvukovima. Idealna temperatura za dječju sobu je između 20 i 22 stupnja Celzijusa.
Što učiniti kad se beba probudi?
1. Pokušajte ponovo zaspati s minimalnom interakcijom
Kada vaša beba zaspi u vašem naručju, a zatim se probudi u krevetiću, pokušajte je smiriti bez uzbuđenja. Držite svjetlo prigušeno i izbjegavajte previše razgovora ili dodira koji bi mogli aktivirati njihovu budnost. Ponekad blaga tapkanja ili šuštanje može biti dovoljno da beba ponovno zaspi.
2. Držite bebu blizu vas
Ako je moguće, razmislite o spavanje u istom prostoru s bebom, barem za početak. Mnoge mame smatraju da je “co-sleeping” odličan način da beba osjeća vašu prisutnost i ostvaruje bolji san. Naravno, važno je pridržavati se svih sigurnosnih smjernica kako bi se osigurao miran san i za vas i za bebu.
3. Budite strpljivi
Bebe su, baš kao i ljudi, vrlo individualne. Ono što djeluje za jednu, možda neće raditi za drugu. Strpljenje je ključ. Probajte različite pristupe tijekom nekog vremena i pratite što najbolje funkcionira. Dok to činite, zadržite pozitivan stav – svaki roditelj se suočava s ovakvim situacijama, a vaša je sposobnost prilagodbe najvažnija.
Kada potražiti pomoć
Ako se čini da situacija traje predugo ili ako se čini da vaša beba ima problema sa spavanje više od nekih drugih beba u njezinom uzrastu, ne ustručavajte se potražiti savjet od pedijatra. Ponekad može postojati osnovni zdravstveni problem koji uzrokuje probleme sa spavanje, a stručna pomoć može pružiti dodatne savjete i podršku.
Uz malo strpljenja, ljubavi i zabave, uspjet ćete osigurati bebu koja će spavati sigurnije i mirnije u svom krevetiću. Uživajte u svakom trenutku i zapamtite – roditeljstvo je putovanje, a ne odredište!