Kad postanete roditelj, suočavate se s mnoštvom novih izazova i informacija, a jedan od najvažnijih, ali ponekad i zapostavljenih, aspekata ranog razvoja vaše bebe je vrijeme provedeno na trbuhu ili, kako ga često nazivamo, “tummy time”. Ova jednostavna aktivnost pruža brojne prednosti za fizički i mentalni razvoj vaše bebe, ali je važno da je potičete na pozitivan i zabavan način. Kako bi vam olakšali ovaj proces, otkrivamo nekoliko praktičnih savjeta i trikova koji će vam svakako pomoći.
Što je “tummy time” i zašto je važan?
Prvo, razjasnimo što točno znači “tummy time”. To je vrijeme koje beba provodi ležeći na trbuhu kad je budna i pod nadzorom. Ova aktivnost pomaže u jačanju mišića vrata, leđa i ramena, što je ključno za kasnije postizanje prekretnica poput okretanja, sjedenja i puzanja. Redovito “tummy time” također potiče razvijanje senzorne percepcije i kognitivnih vještina.
Kada započeti s “tummy time”?
Stručnjaci preporučuju da započnete s “tummy time” već u unutar prvih nekoliko tjedana nakon rođenja. U početku, možete bebu staviti na trbuh tijekom sisanja ili odmah nakon toga, kada je beba budna i sretnija. Počnite s kratkim razdobljima, od samo nekoliko minuta, i postepeno povećavajte trajanje kako beba postaje jača i udobnija na trbuhu.
Kako poticati bebu na “tummy time”?
Jedan od ključnih načina za poticanje “tummy time” je učiniti ga zanimljivim i ugodnim iskustvom za vašu bebu. Evo nekoliko kreativnih načina kako to postići:
Igrajte se zajedno
Beba će vjerojatnije provesti vrijeme na trbuhu ako se igra s vama. Lezite pored nje i zabavljajte se govoreći joj, smijuci se ili igrajući se jednostavnim igricama. Iskoristite šarene igračke koje će joj privući pažnju ili pokušajte s igrom “peek-a-boo”. Ovo može učiniti “tummy time” kao zabavnu igru umjesto obaveze.
Koristite jastučiće i potporu
Jastučići ili posebne potporne jastučiće mogu učiniti vrijeme provedeno na trbuhu ugodnijim i poticajnijim. Na primjer, možete koristiti jastučić u obliku slova “U” kako biste podržali bebu dok se igra. Održavajte udoban kut tijela kako bi beba mogla podizati glavu i gledati oko sebe.
Postavite mrvice na pod
Postavite bebu na trbuh na pod s nekoliko igračaka oko nje. Ovo može potaknuti bebu da se pomiče prema igračkama, što će joj omogućiti dodatno razvijanje svojih mišića i motoričkih vještina. Na taj način postajete dio njezine avanture, a ona će povezivati “tummy time” s igrom i zabavom.
Kada izbjegavati “tummy time”?
Naravno, postoje i neki trenuci kada biste trebali izbjegavati “tummy time”. Na primjer, najbolje je da to ne radite odmah nakon obroka, kada beba može biti pospana ili ako je bolesna. Uvijek slušajte signale svoje bebe i poštujte njezinu udobnost.
Budite strpljivi i dosljedni
Kao i kod svega u roditeljstvu, strpljenje je ključno. U redu je ako beba u početku ne voli ležati na trbuhu. Postepeno će se prilagoditi. Pokušajte “tummy time” uključiti u svakodnevnu rutinu, poput jutarnjeg ili večernjeg igranja. Dosljednost će pomoći bebi da razumije da je to normalni dio njezinog dana.
Davanje pozitivne podrške i poticanje bebenog istraživanja oko nje može učiniti čuda. U krajnjoj liniji, “tummy time” je jednostavan, a istovremeno važan segment razvoja koji će pomoći vašoj bebi da ojača tijelo i razvije važne motoričke vještine. Uz malo kreativnosti i igre, ovo vrijeme provedeno na trbuhu može postati dragocjeno iskustvo za vas i vašu bebu. Onda kada promatrate kako se vaša beba pomiče, smije se i istražuje, znat ćete da ste napravili sjajan posao!