Kako prepoznati znakove da beba ima infekciju uha?

Bebe su nevjerojatna bića, ali ponekad mogu imati svoje nezadovoljne trenutke. Kao roditelj, neizbježno ćete se suočiti s pitanjem: „Je li sve u redu s mojim djetetom?“ Jedan od čestih izvora neugodnosti za malu djecu može biti infekcija uha. Ova pojava se često događa, a znaci su ponekad suptilni i teško ih je prepoznati. Stoga ćemo u ovom članku razmotriti kako prepoznati znakove da beba ima infekciju uha i što možete učiniti kako biste joj olakšali.

Što je infekcija uha?

Infekcija uha najčešće se događa kada bakterije ili virusi napadnu dio uha, najčešće srednje uho. Bebe su posebno sklone ovakvim infekcijama jer imaju kraće Eustahijeve tube, što znači da teče tekućina koja može uzrokovati infekciju. To može donijeti puno neugodnosti, a čak i više stresa za roditelje kada prepoznate da nešto nije u redu.

Prvi znakovi infekcije uha

Neobicno plačanje

Jedan od prvih znakova koji može upućivati na infekciju uha je pojačano plačanje. Vaša beba možda će biti iritirana, uporna i činiti se da je nemirna. Plemenit savjet: svaka beba ima svoj „zavodnički“ način izražavanja nelagode, pa ako primijetite promjene u obrascu plača, obratite pažnju.

Uhvatila ju je temperatura

Visoka temperatura može ukazivati na infekciju, a ako primijetite da vaša beba ima temperaturu iznad 38°C, obavezno obratite pažnju. Sva osjećanja bijesa i nelagode mogu biti uzrokovane onim što se događa unutar njezina malog organizma.

Trzanje glavom i ušima

Ako vaša beba često dodiruje, čeprka ili trzaje glavom ili ušima, to je više nego dobar znak. U trenucima kada beba osjeća nelagodu u uhu, pokušavati će se osloboditi tog osjećaja. Červenje kože oko uha također može pratiti ovo ponašanje, pa obratite dodatnu pažnju na ponašanje šupljine.

Pročitaj više:  Je li normalno da beba ima tremor u rukama ili nogama?

Apetit i spavanje

Infekcije uha mogu značajno utjecati na apetit i kvalitetu spavanja bebe. Ako primijetite da je beba manje zainteresirana za hranjenje ili da se budi često tijekom noći splačenjem, to može biti znak da se nešto događa. Ponekad se infekcija može manifestirati i lošijim sanom, stoga pratite sve promjene.

Što učiniti ako sumnjate na infekciju uha?

Obratite se pedijatru

Ako sumnjate da vaša beba ima infekciju uha, najbolje je konzultirati se s pedijatrom. On će moći postaviti dijagnozu i savjetovati vas o sljedećim koracima. Možda će preporučiti liječenje antibioticima ili lijekovima protiv bolova, ovisno o težini infekcije.

Olakšanje boli

Dok čekate termin kod pedijatra, možete pomoći svojoj bebi da se osjeća bolje. Topli oblozi na uhu mogu pružiti olakšanje od boli. Također, lijekovi poput paracetamola ili ibuprofena mogu pomoći ako je vaš liječnik odobrio njihov unos.

Spriječite buduće infekcije

Nakon što vaša beba prebrodi infekciju, dobro je razmisliti o prevenciji. Dojenje može pomoći u smanjenju rizika od infekcija uha, budući da majčino mlijeko sadrži važne antitijela. I također, izbjegavajte izlaganje dima cigareta i prevencija prehlada može značajno smanjiti rizik od infekcija uha.

U zaključku, prepoznavanje znakova infekcije uha može biti zastrašujuće, ali postoje načini kako se nositi s tim. Vaša intuicija kao roditelja je ključna – ne podcjenjujte svoje osjećaje kada nešto ne štima. Bebe često ne mogu izraziti što ih muči, pa baš vi morate biti taj koji će uočiti promjene. Uz malo pažnje i privrženosti, vaša beba će lako prebroditi ovu neugodnu situaciju. Zamislite je nasmijanu i veselu, to će sigurno biti nagrada za vas kao roditelje.

Kako testosteron utječe na mušku plodnost?

Testosteron i muška plodnost: što trebate znati Prilikom planiranja trudnoće, često se više pažnje pridaje ženskoj plodnosti nego muškoj. Ipak, uloga testosterona u muškom reproduktivnom