Kako prepoznati znakove da beba ima problema s vidom ili sluhom?

Kada postanete roditelj, svaka sitnica koja se tiče vašeg mališana postane važna. Gledajući svoju bebu kako raste, svi se nadamo i vjerujemo da se razvija normalno. Međutim, ponekad mala djeca mogu imati neprimjetne probleme s vidom ili sluhom, a važno je prepoznati prve znakove i reagirati pravovremeno. Dok niste na sceni s licem u lice s pedijatrom, ponekad su roditeljska osjetila najbolji pokazatelj onoga što se događa s vašim djetetom. Kako bismo vam olakšali ovo putovanje, skupili smo nekoliko ključnih znakova na koje trebate obratiti pažnju.

Znaci problema s vidom u beba

Prvo, razgovarajmo o vidu. U prvim mjesecima života, vaša beba će početi bolje vidjeti i fokusirati se na objekte. Obično se to događa između 3. i 6. mjeseca. Ipak, ako primijetite da vaša beba često trepće ili skreće pogled s objekata, to bi mogao biti znak da imate razlog za zabrinutost.

Odsustvo fokusa

Ako se vaša beba ne čini zainteresiranom za igračke, ili je ignorira dok je izvode pred nju, to može ukazivati na to da ne vidi dobro. Na primjer, pokušajte saviti vlastitu igračku ili obojiti nešto šareno. Ako se vaša beba ne okreće prema njoj, imajte na umu da bi možda trebala stručnu procjenu.

Povlačenje očiju

Kada primijetite kako vam dijete povlači oči ili ih škilji dok gleda na nešto, to može biti znak problema s vidom. Sjetite se trenutaka kada ste bili žudni za ekranom, ali ste imali problema s fokusiranjem – vaša beba može osjećati slično.

Prepoznavanje problema sa sluhom

S druge strane, zahtjevi oko sluhova često su manje očiti nego problemi s vidom. U prvim mjesecima, beba će početi reagirati na zvukove oko sebe. Ako primijetite da vaša beba ne reagira na visoke tonove ili zvukove koje obično privlače pažnju, poput zvonjenja telefona ili zvuka slobodne igračke, to može biti znak da nešto nije u redu.

Pročitaj više:  Kako postupiti ako beba ima osip nakon cijepljenja?

Nedostatak reakcije

Postavite nekoliko situacija u kojima vaš mališan trebao reagirati. Na primjer, namjerno možete proći pored njih sa šuštavom plastikom ili zvukom igre. Konfigurirajte očekivanja – ako se ne osvrnu ili ne pokazuju nijednu reakciju, to može označavati problem.

Fokus na druge senzacije

Ako primijetite da se vaša beba više fokusira na osjećaje ili mirise, a ne na zvukove ili glasove, obratite pažnju. To može značiti da se njihovi osjetni kanali drugačije razvijaju ili da imaju poteškoća s percipiranjem zvuka.

Kada potražiti pomoć

Kako Godina prolazi, postaje jasnije u kojoj se mjeri vaša beba razvija. Iako je važno naglašavati da su sva djeca različita i da se razvijaju različitim tempom, ako primijetite bilo kakve znakove koji vas zabrinjavaju, ne oklijevajte kontaktirati pedijatra. Zdravlje vašeg djeteta najvažnije je, a rane intervencije često vode do pozitivnijih ishoda.

Vaš instinkt

Na kraju, slušajte svoj instinkt. Ako ste zabrinuti zbog bilo kakvih promjena u ponašanju vaše bebe, nemojte se ustručavati razgovarati s nekim tko može pomoći. Ne zaboravite da ste vi najbolji zagovornik svog djeteta.

Svaka beba je jedinstvena, a njihova iskustva također. Ovi sitni znakovi mogu izgledati maleno, no ukupno iskustvo vašeg mališana može im zagarantirati najbolji početak. Otvoreni razgovori s liječnicima i drugim roditeljima također su obogaćujući, jer pružaju podršku i razmjenu iskustava. Na svom putu kroz roditeljstvo, ne zaboravite njegovati i brinuti se o sebi – učenje o potrebama vaše bebe odličan je početak.

Kako zaštititi bebu od sunca?

Kad sunce sja, mnogi od nas osjećaju potrebu uživati na otvorenom. No, kada su u pitanju bebe, situacija je mnogo ozbiljnija. Mnogi roditelji ne shvaćaju