Svaka majka i otac znaju koliko može biti izazovno kada njihova beba neprekidno izbacuje dudu. Iako može izgledati kao jednostavan problem, za mnoge obitelji to postaje izvor frustracije i nedoumica. U ovom članku istražit ćemo razne aspekte ove situacije, od mogućih razloga zašto se to događa, do praktičnih savjeta koji vam mogu pomoći.
Zašto beba izbacuje dudu?
Postoji nekoliko razloga zbog kojih vaša beba može izbacivati dudu. U prve četiri ili pet mjeseci života, bebama je prirodno da istražuju i upoznaju svijet oko sebe, a njihova usta su jedno od glavnih sredstava za to. Često će pokušati uhvatiti ili izbaciti dudu jednostavno iz znatiželje.
Bebe također mogu izbacivati dudu kada su umorne ili nezadovoljne. Ponekad dok su u procesu uspavljivanja, mogu se frustrirati kada dudu ne bi mogle zadržati u ustima, pa je izbacuju kao način da izraze svoje nezadovoljstvo. U takvim situacijama, duboko udahnite i sjetite se da to nije ništa neobično.
Kako se nositi s tim?
Kada vaš mališan izbacuje dudu, postoji nekoliko tehnika koje možete isprobati. Prvo, pokušajte se usredotočiti na njene reakcije. Ako izbacuje dudu iz igre, možda biste mogli probati naći dudu koja je atraktivnija za bebu. Na tržištu su dostupne razne dudu varijante, uključujući one s raznim bojama i uzorcima koji mogu privući pažnju.
U slučaju da beba izbaci dudu jer je gladna ili umorna, pokušajte joj ponuditi dojenje ili hranjenje prije nego što joj date dudu. Na taj način, dudu bi mogli prihvatiti kao dodatnu utjehu, umjesto joj je koristiti samo kao alat za smirivanje.
Tajna udobnosti
Ponekad može pomoći i stvaranje ugodnog okruženja oko bebe. Stvaranje mirnog okruženja može potaknuti bebu da se smiri i lakše prihvati dudu. Pokušajte u sobi koristiti meku svjetlost i smirujuće zvukove poput bijelog šuma ili umirujuće muzike.
Zamislite situaciju: umotavate svoju bebu u mekani pokrivač, dok u pozadini sviraju nježne melodije. Beba se smiruje. U ovom slučaju, dudu bi možda mogla prihvatiti kao dodatnu utjehu, jer se osjeća sigurno i zaštićeno.
BTDo-ov savjet za kreativne roditelje
Ako vaš mališan i dalje izbacuje dudu, pokušajte s ”dudom izazovom”. Uzmite nekoliko različitih duda i igrajte igru “Koja je najbolja?”. Da, dobro ste pročitali! S promjenom duda i igrom možete učiniti da vaša beba zavoli dudu. Naravno, neka igra bude sigurna i opuštena.
Ako nijedna od ovih strategija ne uspije, nije na odmet razgovarati s pedijatrom. Svaka beba je jedinstvena i možda postoje drugi faktori ili potrebe koje treba razmotriti.
Usvojite strpljenje i ljubav
Naposljetku, najvažnije je ostati strpljiv i pun ljubavi. Djeca osjećaju raspoloženje svojih roditelja. Ako ste frustrirani, vjerojatno će i vaša beba reagirati na taj način. Sjetite se da su svi roditelji kroz to prolazili i da je ovaj izazov samo jedna faza u razvoju vašeg djeteta.
Osim toga, pokušajte se zabaviti. Možda se vaša beba smiješnja dok izbacuje dudu, ili možete odabrati simpatične načine kako joj se obratiti kad to učini. Humor može biti odličan način da se nosite s izazovima roditeljstva.
Krajnje je važno biti zahvalan na ovim trenucima, iako mogu biti izazovni. Ne zaboravite da nije uvijek lako, ali uz ljubav i strpljenje, sve to postaje mnogo lakše. Uživajte u tim malim trenucima i ne zaboravite se smijati, čak i kada dudu završi neko posve drugo mjesto – kao, recimo, iza kauča!