Kako započeti s dojenjem i koje su najčešće poteškoće?

Dojenje može biti jedan od najljepših, ali i najizazovnijih trenutaka u životu mladih roditelja. Osim što pruža izvanredne zdravstvene prednosti za vašu bebu, također stvara poseban emocionalni odnos između majke i djeteta. Međutim, mnogi roditelji se suočavaju s različitim poteškoćama prilikom početka dojenja. U ovom članku ću podijeliti korisne informacije i savjete o tome kako započeti s dojenjem, te na što obratiti pažnju kako bi to iskustvo bilo što lakše i ugodnije.

Prvi koraci dojenja

Kada dođe trenutak rođenja, mnoge majke već očekuju da će im se instinktivno javiti želja za dojenjem. Iako je to istina za mnoge, mogu se javiti i sumnje ili strahovi. Ako ste prvi put mama, važno je razumjeti da nije nužno sve znati unaprijed. Prvo što trebate učiniti je pronaći ugodan položaj za dojenje. Bez obzira na to jeste li se odlučili za sjedenje na krevetu, u naslonjaču ili ležanje u krevetu s bebom, odaberite ono što vam najviše odgovara.

Pokušajte s različitim pozicijama – klasična koza (beba uz telo s laktom podržanim) ili bočna pozicija (beba se nalazi uz vas dok ležite na boku) su neki od popularnijih izbora. Praksa će vas naučiti kako se osjećati ugodnije.

Povezivanje s bebom

Već u prvim trenucima nakon poroda, beba pokazuje prirodne instinkte koji će joj pomoći da se približi dojci. Pokušajte je, kada je to moguće, staviti na prsa što prije – kontakt koža na kožu je izuzetno važan. To ne samo da potiče dojenje, već je također i odličan način za uspostavljanje veze. Pomognite svojoj bebi da se prva vežba u hvatanju; vodič možete primiti od medicinskog osoblja, ali najvažnije je biti smiren i strpljiv.

Pročitaj više:  Kako postupiti ako beba ima osip nakon kontakta s određenim tkaninama?

Česte poteškoće i rješenja

Unatoč tome što je dojenje prirodan proces, mnoge majke se suočavaju s izazovima. Evo nekoliko najčešćih poteškoća i savjeti o tome kako ih prevladati.

Poteškoće s laktacijom

Neke majke možda neće imati dovoljno mlijeka, dok druge mogu imati previše. Ako primijetite da vaša beba ne dobiva dovoljno hrane, probajte s čestim dojenjem. Pobrinite se da beba pravilno uhvati bradavicu. Ako se majka suočava s viškom mlijeka, možete primiti savjete o pumpanju ili rukama iscijediti mlijeko prije dojenja kako biste lakše olakšali bebi.

Bol i nelagoda

Bolne bradavice su čest problem i mogu odvratiti majke od dojenja. Ako osjećate bol, provjerite je li beba verno uhvatila bradavicu. Povremeno razmazivanje bradavica s kremom koja se preporučuje tijekom dojenja može pomoći. Prvi tjedni mogu biti najteži – budite strpljivi s procesom. U mnogim slučajevima, s vremenom, bol prolazi i dojenje postaje ugodnije.

Uključivanje partnera

Tata može biti ključna podrška u ovom procesu. Poticanje, pomaganje u stvaranju ugodnog okruženja ili čak osiguranje da imate sve potrebno u blizini, može učiniti razliku. Naravno, ne zaboravite uključiti ga i u samo dojenje. Možda ćete ga htjeti zamoliti da drži bebu dok se dojenje odvija, ili ga uparite kao podršku u situacijama gdje osjećate tjeskobu.

Emocionalni izazovi

Dojenje može biti emocionalna vožnja. Nakon poroda, hormoni se mijenjaju i mogu utjecati na raspoloženje. Osjećaj manje uspjeha ili tjeskoba mogu proizaći iz pritiska društva ili vlastitih očekivanja. Razgovarajte s drugim majkama, pratite online grupe ili posjetite stručnjake koji su tu da vam pomognu kroz proces.

Dojenje je individualno putovanje i svaka majka i beba imaju svoje specifične izazove. Uživajte u svakom trenutku, budite strpljivi prema sebi i svojoj bebi. Na kraju, najvažnije je da se oboje osjećate dobro u ovom procesu.

Pročitaj više:  Dijete ima čudan miris iz nosa – strano tijelo ili infekcija?

Kako postupiti ako beba ima zatvor?

Zatvor kod beba može biti izazovan trenutak za roditelje, posebno kada su u pitanju premali klinci koji još ne mogu izraziti kako se osjećaju. Ako

Može li beba imati moždani udar?

Mnogi roditelji, suočeni s različitim zdravstvenim izazovima s kojima se može susresti njihovo dijete, često se pitaju: “Može li beba imati moždani udar?” Odgovor je,