Dehidracija kod beba i malih djece može biti iznimno zabrinjavajuća tema za roditelje. Kada ste sretni roditelj, prirodno želite osigurati da je vaše dijete zdravo i da mu ništa ne nedostaje. Dehidracija se može dogoditi brže nego što mislite, osobito kod malenih, čija tijela imaju visoki udio vode. U ovom članku istražit ćemo različite aspekte dehidracije kod beba, kako prepoznati simptome i što učiniti kada posumnjate da vaša beba može biti dehidrirana.
Simptomi dehidracije kod beba
U prvom redu, važno je znati koje simptome možete primijetiti kod svoje bebe. Često se u toj strci oko stalnog mijenjanja pelena i uspavljivanja, može proći vrijeme prije nego primijetite da nešto nije u redu.
Suha usta i jezika
Jedan od prvih znakova dehidracije je suhoća usta i jezika. Kada beba nije dovoljna hidratizirana, slina može postati rjeđa, a usta će izgledati isušeno. Pokušajte nježno staviti prst na jezik vaše bebe; ako je suh i ljepljiv, to je znak da možda treba malo više tekućine.
Manje pelena
Obratite pažnju na broj pelena koje mijenjate. Ako primijetite da vaša beba ne mokri uobičajenu količinu pelena – obično pet do osam pelena dnevno – to može značiti da je dehidrirana. Svaka promjena u njihovom obrascu može biti važna, pa budite oprezni.
Neobišno mirno ponašanje
Sva su djeca različita, ali bilo kakvo naglo smanjenje aktivnosti ili uobičajenog uzbuđenja kod vaše bebe može biti zabrinjavajuće. Ako primijetite da vaša beba izgleda pospano ili slabiji nego inače, to može značiti da tijelo traži dodatnu hidrataciju.
Nizak tonus kože
Značajna promjena u tonusu kože može ukazivati na dehidraciju. Nježno povucite kožu na ruci ili trbuhu vaše bebe; ako se ne vrati odmah na svoje mjesto, to može značiti da je dijete dehidrirano.
Kako spriječiti dehidraciju
Kroz dan pokušajte osigurati da vaša beba unosi dovoljnu količinu tekućine. To može biti izazovno, pogotovo kod dojenčadi, ali donosimo nekoliko praktičnih savjeta.
Dojenje i formula
Ako dojite, nastavite s dojenjem na zahtjev jer majčino mlijeko sadrži sve potrebne hranjive tvari i tekućine. Ako koristite mliječnu formulu, posavjetujte se s pedijatrom o pravilnoj količini mlijeka koja će odgovarati dobi vaše bebe.
Svježa voda
Kada vaša beba postane starija i počne s čvrstom hranom (oko 6 mjeseci), možete početi uvoditi vodu. Ponudite joj malu količinu svježe, pročišćene vode tijekom dana, osobito u vrućim ljetnim mjesecima ili ako beba više plače nego obično.
Kada potražiti pomoć
U nekim slučajevima, čak i ako ste oprezni, dehidracija se može brzo razviti. Ako primijetite ozbiljne znakove poput povraćanja, proljeva, visokih temperaturâ ili posebno naglašene letargije, odmah se obratite svom pedijatru. Sigurno je bolje biti na sigurnoj strani nego kasnije zažaliti.
S brzim tempom života s malim bebama, sjećanje na svaku kap tekućine koju su popile može se činiti kaotičnim, ali uz malo planiranja i pažnje, možete pomoći svojoj bebi da ostane hidratizirana. Budite oprezni, slušajte svoje tijelo i tijelo svoje bebe te ne zaboravite uživati u svakom trenutku jer ova faza u životu prolazi brže nego što mislite. Sretno!