Kako znati kada je vrijeme za prvu šetnju s novorođenčetom?

Svaka nova mama i tata suočavaju se s predivnim, ali i pomalo zastrašujućim izazovima kada je u pitanju novorođenče. Jedan od tih izazova je odlučiti kada je pravo vrijeme za prvu šetnju s bebom. Naravno, šetnje vani donose mnoge prednosti – svježi zrak, malo sunčeve svjetlosti i priliku za zajedničko vrijeme na otvorenom. Neki će roditelji poželjeti izvesti svoju bebu van odmah nakon dolaska kući iz bolnice, dok drugi možda teže odgađaju taj trenutak. Iako ne postoji univerzalni odgovor, postoje neki smjernice koje možete uzeti u obzir.

Prvi dani s bebom

Dok vaša mala beba leži u naručju, još uvijek se navikava na svijet izvan majčine utrobe. Tijekom prvih nekoliko tjedana, beba će provoditi većinu vremena spavajući, jedući i mijenjajući pelene. U tom razdoblju važno je prilagoditi se novom ritmu i uspostaviti vezu s bebom. Ako mislite na šetnje, svakako uzmite u obzir i svoje fizičko stanje. Roditeljski oporavak nakon poroda može potrajati, stoga budite strpljivi prema sebi.

Prvi izlazak na svjež zrak

Mnogi pedijatri preporučuju da je izlazak s bebom van sasvim prihvatljiv od prvog tjedna života, pod uvjetom da su vremenske prilike povoljne. Svježi zrak može učiniti čuda kako za vas, tako i za vašu bebu. No, neki faktori mogu odrediti kada će to biti moguće. Ako ste imali komplikacije tijekom poroda, bolje je konzultirati se s liječnikom prije nego što krenete van.

Kada razmišljate o prvoj šetnji, obratite pažnju na temperaturu. Idealna temperatura za šetnju s novorođenčetom je između 15 i 25 stupnjeva Celzija. Ako je vjetrovito ili kišovito, možda je bolje ostati unutra. Treba imati na umu da novorođenčad, zbog svoje osjetljive kože, ne podnose dobro ekstremne temperature, bilo visoke ili niske.

Pročitaj više:  Što ako osjećam da nemam dovoljno povezanosti s bebom?

Odjeća i priprema za šetnju

Odjeća igra ključnu ulogu u udobnosti vašeg novorođenčeta tijekom prve šetnje. Vaša beba će se osjećati ugodnije u slojevitoj odjeći. Započnite s bodijem ili majicom dugačkih rukava, a preko njega dodajte još jedan sloj, poput dekice ili laganog kaputa. Ne zaboravite na kape i čarape, jer su to dijelovi tijela koji često budu najosjetljiviji na hladnoću.

Pripremite i kolijevku ili kolica prije nego što krenete. Provjerite jesu li svi delovi ispravni i sigurni. Uzmite sa sobom i pelene, maramice i nešto za hranjenje, ako je potrebno. Biti pripremljen pomoći će vam da izbjegnete stresne situacije tijekom šetnje.

Pazite na bebine signale

Kada napokon krenete u šetnju, obratite pažnju na signale koje vaša beba daje. Ako izgleda umorno ili nezadovoljno, možda je vrijeme da prekinete šetnju i vratite se kući. Bebe su sposobne komunicirati svoje potrebe, čak i bez riječi. Ako se počnu vrtjeti ili plakati, možda im je dosadno, ili su umorne i žele se vratiti u sigurnost svoga doma.

S druge strane, mnoge bebe uživaju u šetanju! Svježi zrak, zvukovi prirode i novi prizori mogu ih umiriti i zabaviti. Sjećam se da je moja kćer, dok je bila novorođenče, svaki put kad smo krenuli u šetnju mirno zaspala. Nekad sam se čak i hvalio da sam profesionalni kolica vozač!

Redovitost šetnji

Nakon prve šetnje, možete redovito planirati vrijeme za izlazak van. Preporuča se da se šetnje odvijaju najmanje tri puta tjedno, a trajanje može postepeno rasti od 20 do 60 minuta, ovisno o vašem i bebinom raspoloženju. Ne zaboravite da šetnje mogu biti veliki poticaj za vašu fizičku aktivnost, ali i za emocionalnu stabilnost!

Razgovarajte s drugim roditeljima, podijelite svoja iskustva, ili se pridružite grupama ili organizacijama za roditelje. Zajedničke šetnje s prijateljima i njihovom djecom mogu biti iznimno korisne i zabavne. Na kraju krajeva, svatko bi trebao osjetiti ljepotu vanjskog svijeta – a sad, uz svoje mališane, to možete činiti zajedno.

Pročitaj više:  Koja su vaša iskustva s korištenjem tetra pelena?

Kako postupiti ako beba ima proljev?

Proljev kod beba često izaziva zabrinutost među roditeljima, posebno kod onih koji su novi u ovoj avanturi zvanoj roditeljstvo. Kad mališan počne često kakanje i