Koje su sigurne pozicije za spavanje kako bi se smanjio rizik od SIDS-a?

S dolaskom novog člana obitelji, briga o njegovom zdravlju postaje prioritet broj jedan, a jedan od najvećih strahova svih roditelja je sindrom iznenadne dojenačke smrti (SIDS). Iako je SIDS vrlo rijedak, osiguravanje sigurnog okruženja za spavanje može drastično smanjiti rizik. U ovom članku razmotrit ćemo najsigurnije pozicije za spavanje te pružiti nekoliko savjeta kako roditelji mogu pomoći u očuvanju sigurnosti beba dok spavaju.

Sigurna pozicija za spavanje: Na leđima

Kad je u pitanju spavanje, pozicija u kojoj ju stavite u krevetić ili kolijevku može značajno utjecati na njezinu sigurnost. Stručnjaci preporučuju da novorođenčad i dojenčad spavaju na leđima. Ova pozicija smanjuje rizik od SIDS-a jer omogućava bebi da lakše diše i ne blokira joj se dišni put. Svaka beba koja spava na leđima smanjuje šanse za SIDS do 50 posto, što je vrlo značajan postotak.

Zamislite, recimo, situaciju u kojoj ste nakon napornog dana zalutali na spavanje na trbuhu. Centar za kontrolu i prevenciju bolesti (CDC) naglašava da bebine tijelo treba biti ravnotežno, a spavanje na leđima stvara optimalne uvjete. Iako može biti privlačno smjestiti bebu u udoban položaj na boku, valja napomenuti da spavanje na boku također nije preporučljivo zbog rizika od prevrtanja na trbuh.

Kvaliteta površine za spavanje

Osim samog položaja, važna je i površina na kojoj beba spava. Krevetić bi trebao imati čvrst, ravni madrac bez ikakvih mekanih jastučića, jastuka ili deka unutar kreveta. Tkanine treba odabrati tako da budu prozračne i sigurne. Raspršite sve igračke i meke predmete iz kreveta kako bi se smanjili rizici.

Mnogi roditelji smatraju da su dodaci poput jastučića za podršku ili oblaganja madraca korisni, no u stvarnosti, to može stvoriti opasno okruženje. Primjerice, beba koja spava na previše mekanom madracu može se zateći u situaciji gdje se bori za zrak.

Pročitaj više:  Kako se pripremiti za mogućnost prijevremenog poroda?

Osiguranje pravog okruženja za spavanje

Iako je spavanje na leđima najvažnije, pravi sklad u spavaćoj sobi također ima ključnu ulogu. Temperatura prostorije bi trebala biti oko 20-22°C jer prekomjerna toplina može pridonijeti SIDS-u. Preporučuje se da beba spava u sobi u kojoj roditelji borave, barem tijekom prvih šest mjeseci njenog života.

Jedan savjet vrijedan zlata je koristiti odjeću koja je dizajnirana za spavanje djelomično zbog sigurnosti, a djelomično radi udobnosti. Spavaćice od kvalitetnih prirodnih materijala koje apsorbiraju vlagu i zadržavaju temperaturu odlično su rješenje.

Uloga dojenja

Dojenje također može igrati preventivnu ulogu protiv SIDS-a. Istraživanja su pokazala da su bebe koje su dojene do šest mjeseci manje podložne riziku od SIDS-a. Osim što donosi mnoge zdravstvene prednosti, dojenje pruža i bliskost i sigurnost koju svaka beba treba.

Uzmite u obzir svoje vlastito iskustvo. Mnogi roditelji kažu da je dojenje donijelo osjećaj mira i sigurnosti. Dok dojite, osjećate povezanost i pratite s vjerom kako vaše dijete mirno spava.

Izbjegavanje pušenja

Veliki broj istraživanja pokazao je da izloženost dimu cigareta povećava rizik od SIDS-a. Ako ste pušač, pokušajte smanjiti ili prestati s pušenjem, posebno u prostoriji gdje beba spava. U idealnom slučaju, cijela obitelj trebala bi se truditi stvoriti zdravu i sigurnu atmosferu za novorođenče.

Svakako, uz sve ove sigurnosne mjere, kako se dijete razvija i raste, pozicije se mogu prilagođavati, no postavljanje temelja dijete od malih nogu sigurno će vam olakšati roditeljstvo u budućnosti. U ovoj izazovnoj i predivnoj fazi, važno je imati na umu sve aspekte zdravlja i sigurnosti djeteta. Uvijek se posavjetujte s pedijatrom ili zdravstvenim stručnjakom ako imate bilo kakvih pitanja ili zabrinutosti, jer je informiranje najbolji način za smanjenje stresa u ovom važnom razdoblju.

Pročitaj više:  Kako prepoznati znakove dehidracije kod bebe?