Što ako beba ne želi ostati ni trenutka bez mene?

Ponekad se može činiti kao da se ne možemo pomaknuti ni na trenutak, a da naša beba ne zaplače ili ne pokazuje znakove nemira. Kada beba ne želi ostati ni trenutka bez vas, to može biti prilično emotivno iskustvo za sve roditelje. S jedne strane, osjećate tu nevjerojatnu povezanost i ljubav prema svom mališanu, a s druge strane, može doći do osjećaja frustracije i umora. Naravno, razumijevanje zašto se to događa i kako se s tim nositi ključni su koraci u ovoj izazovnoj fazi.

Razlozi za privrženost

Prvo, važno je znati da je privrženost koju vaša beba pokazuje sasvim normalna. U prvim mjesecima života, novorođenčad se oslanjaju na svoje roditelje kako bi se osjećala sigurno i zaštićeno. Oni su kao mala sunčana privlačna tijela koja se vrte oko vas. Zašto je to tako? S obzirom na to koliko su mali, doživljavaju svijet oko sebe kao pomalo zastrašujući. Vaš glas, miris i dodir su njihova sigurnost i udobnost.

Na primjer, zamislite kako vaša beba reagira kada neki nepoznat zvuk odjekne. Trenutno se može pojaviti trenutak tjeskobe, a samo vaš prisutnost može je umiriti. S vremenom, beba će razviti više samopouzdanja i možda će početi istraživati svijet s većom samouvjerenošću.

Kako se nositi s ovom situacijom

Bez obzira na sve, često se pitamo kako se nositi s tom potrebom za kontinuitetom i blizinom. Ako vaša beba ne želi ostati bez vas, evo nekoliko savjeta koji vam mogu pomoći.

Postupno uvodite kratke odvojene trenutke

Jedan od najefikasnijih načina kako pomoći vašoj bebi da se prilagodi trenutnom razdvajanju jest da lagano uvodite kratke periode odvojenosti. Počnite s 5 minuta – stavite bebu u sigurnu, udobnu kolijevku ili prostor i udaljite se u drugu sobu. Kad se vratite, uvijek joj pokažite da ste tu. S vremenom, povećajte razdoblje udaljenosti. Na taj način, vaša beba će početi doživljavati odvajanje kao nešto normalno i manje zastrašujuće.

Pročitaj više:  Kako se nositi s bebom koja ne voli vožnju u kolicima?

Povežite se s igrom

Djeca najčešće uče kroz igru, stoga, iskoristite tu priliku. Igrajte se s igračkama koje je zanimaju, oponašajte zvukove životinja ili radite jednostavne stvarima poput skrivalica. Tijekom igre, beba će se osjećati opuštenije i lakše će se nositi s razdvajanjem. I još jedan savjet: neka vam beba ponekad bude “na ruci” dok radite nešto jednostavno. Na primjer, vezivanje cipela ili pripremanje obroka uz visoki dječji stol je savršena prilika za zajedničko vrijeme.

Uloga rutine

Uspostavljanje jasne rutine može biti od pomoći. Kroz predvidljivost, vaša beba može razviti osjećaj sigurnosti. Primjerice, ako svaki put kada dođe vrijeme za spavanje provedete nekoliko minuta u umirujućim aktivnostima kao što su pjevanje ili čitanje priče, beba će moći povezati te trenutke s vremenom za odmor i smirivanje.

Napravite mali ritual kada se pripremate za odvajanje. Možete joj reći da ćete biti “samo u susjednoj sobi”. Na kraju dana možete se prisjetiti svih lijepih trenutaka koje ste proveli zajedno. Ovakvi rituali mogu stvoriti pozitivan osjećaj u vezi s odvojenim trenucima.

Ne zaboravite na sebe

Iako se cijela pažnja može usredotočiti na bebu, važno je ne zaboraviti ni na sebe. Uzmite si vremena za opuštanje, čak i ako to značilo da će vaša beba biti s nekim drugim nekoliko minuta. „Zdravi roditelj čini sretnu bebu“. Odvojite vremena za hobije koje volite, čišćenje ili jednostavno uživanje u tišini uz šalicu čaja.

U ovom zajedničkom putu, važno je razumjeti da će vaša beba evoluirati i da će s vremenom naučiti biti više samostalna. Imajte strpljenja, potrudite se stvoriti sigurno okruženje i ne zaboravite uživati u ovoj posebnoj vezi koju imate. I na kraju, dok se cijeli svijet može činiti zastrašujućim mjestom za vaše malo čudo, vaša prisutnost je svakako najbolji lijek.

Pročitaj više:  Koliko dugo traje bolnička skrb nakon poroda?

Kako ublažiti jutarnje mučnine?

Što su jutarnje mučnine? Jutarnje mučnine su neugodna pojava koja se najčešće javlja u prvim tromjesečjima trudnoće, iako se može pojaviti u bilo kojem trenutku