Mnoge majke i očevi, suočeni s trenucima buđenja svojih mališana, često se zapitaju je li to što ih budi ubrzano srce rezultat noćne more ili nekog fizičkog uzroka. Kada se dijete probudi s ubrzanim pulsom, može biti zastrašujuće i zbunjujuće. No, hajdemo malo razjasniti ovu tematiku kako bismo olakšali brige roditeljima i pružili im alate da se suoče s tim izazovima.
Prirodne varijacije u pulsu djece
Kao što je poznato, srce svakog djeteta može reagirati na različite načine zbog niza faktora. Puls se može ubrzati od fizičke aktivnosti, stresa, straha ili jednostavno uzbuđenja. Na primjer, zamislite da se vaše dijete igra na igralištu, trči i smije se. Kada na kraju igre legne na krevet, možda će se probuditi s ubrzanim pulsom zbog cjelodnevnog uzbuđenja. Takvo je buđenje sasvim normalno i često ne zahtijeva dodatnu brigu.
Napadi panike i noćne more
No, što ako se vaše dijete budi s ubrzanim pulsom i plače? U takvim slučajevima, noćne more ili noćni strahovi mogu biti uzrok. Noćne more su česta pojava kod djece, osobito u predškolskom uzrastu, kada njihov um počinje istraživati svijet oko sebe. Ponekad, ono što im izgleda zastrašujuće u snu ne čini se tako strašnim u stvarnosti. Ako je dijete prošlo kroz stresan dan, to može povećati učestalost noćnih mora. Preporučujem roditeljima da pokušaju smanjiti stresne situacije prije spavanja, kao što su gledanje mirnih crtića ili čitanje umirujućih priča.
Kako prepoznati znake zabrinutosti
Premještajući se dalje, ukoliko dijete često budi s ubrzanim pulsom, važno je obratiti pažnju na druge znakove. Jesu li prisutni i drugi simptomi, poput znojenja, drhtanja ili poteškoća s disanjem? U tom bi slučaju, razgovor s pedijatrom bio najbolji korak. Nekada, uzrok visokog pulsa može biti obična prehlada ili alergija koja otežava disanje, pa srce radi brže da bi nadoknadilo.
Uloga okoline
Okruženje u kojem dijete spava također može imati značajan utjecaj na njegov san i srčanu frekvenciju. Na primjer, ako je soba pregrijana ili prenapunjena, dijete se ne može kvalitetno odmoriti. Provjerite temperaturu u sobi: idealna bi trebala biti između 18 i 20 °C. Također, provjerite da li dijete nosi udobnu i prozračnu odjeću za spavanje.
Praktični savjeti za roditelje
Svi mi tražimo metode kako bi svojoj djeci olakšali noći. Eno, jedan od mojih osobnih trikova je postavljanje rutine prije spavanja. Na primjer, zajedničko kupanje, zatim čitanje priče ili pjevanje uspavanke može djeci dati do znanja da se dan bliži kraju. Time im pomažemo da se opuste i pripreme za san. Kada se dijete smiri i osjeća sigurno, manja je vjerojatnost da će imati noćne more.
Razgovor o snovima
Nakon buđenja, vodite razgovor s djetetom o snu. Pitajte ih što su sanjali i pokušajte ih umiriti riječima. Ponekad im je potrebno samo da shvate da su snovi stvar i da oni nemaju kontrolu nad tim, što im može pomoći da se bolje osjećaju. Ovo može biti odlična prilika da ih naučite razlikovati stvarnost od mašte.
Na kraju, važno je održavati otvorene komunikacijske kanale s djetetom i pružiti mu podršku. Svako dijete je jedinstveno i kako bi se nosili s buđenjima uz ubrzan puls, potrebno je pažljivo slušati njihove potrebe. Kroz razumijevanje i bliskost, pomoći ćete im da se osjećaju sigurno, dok će noći postati mirnije i manje zastrašujuće. Sjetite se, svi prolazimo kroz različite faze i izazove roditeljstva, a bitno je da svi skupa i naučimo nešto novo iz svakog iskustva.