Svaki roditelj se susreće s pitanjem kada i kako započeti s postavljanjem granica svoj djeci. Zabrane su neizostavan dio odgoja i vjerojatno su jedan od najizazovnijih aspekata odgoja. Mnogi se roditelji pitaju u kojoj točki razvoja njihova beba počinje razumijevati zabrane i kako najefikasnije reagirati na njih. U ovom članku, objasnit ćemo kada beba počinje reagirati na zabrane i kako to možete učiniti na način koji je poticajan i jednostavan za razumijevanje.
Razvojna faza beba i percepcija zabrana
U ranim fazama života, do 6. mjeseca, bebe ne posjeduju razvijen osjećaj za posljedice ili pojam zbog – posljedica. Njihov svijet je ispunjen čulnim podražajima i emocionalnim vezama sa roditeljima. Iako se u ovom razdoblju može činiti da vaša beba ne reagira na zabrane, ona već počinje formirati određene obrasce ponašanja. Na primjer, okretanje glave od namirnica koje ne želi ili prekid igre kad je nešto neugodno, mogu se smatrati prvim znacima preferencija, a ne nužno i reagiranja na zabranu.
Razvojni skok od 6 do 12 mjeseci
Od 6. do 12. mjeseca, djeca postaju aktivna i znatiželjna. U ovoj fazi počinju istraživati svijet oko sebe. Prvo puzanje, zatim hodanje dovodi do situacija koje zahtijevaju više kontrole. Važno je da roditelji počnu postavljati jasne granice. Na primjer, ako beba počne vući kablove s poda ili se penjati na namještaj, možete reći „ne“ blago, ali čvrsto, i preusmjeriti je na sigurniju aktivnost. U ovom razdoblju, beba će početi razumijevati da neke stvari nisu dopuštene, iako njihovo shvaćanje još uvijek nije potpuno razvijeno.
Postavljanje granica kroz igru
Jedan od najučinkovitijih načina za obučavanje beba o ograničenjima jest korištenje igre. Ljepota djetinjstva leži u igri, a kroz igranje možete sporazumno blagvati koncept zabrane. Na primjer, igra s igračkama koje su zabranjene može biti izvrsna prilika za postavljanje granice. Započnite igru tako da im date igračku koju vole, a zatim igračku odstranite kada primijetite da koriste igračke na način koji nije prikladan ili sigurni. Ove aktivnosti omogućuju im da shvate da iako nešto može biti privlačno, nije uvijek i dozvoljeno.
Razgovor s djetetom
Kad beba dosegne kraj prve godine, njezina sposobnost komunikacije razvija se. Mnoge bebe počinju izgovarati riječi i razumjeti jednostavne upute. To je idealno vrijeme da roditelji počnu koristiti jednostavne fraze i objašnjenja kada nešto nije dopušteno. Na primjer, umjesto da kažete samo „ne“, možete reći: „Ne, nemoj to dirati, to može biti opasno.“ Povezivanje emocija sa situacijom, kao što su „Mama se brine da se ne ozlijediš“, može pomoći djetetu da bolje razumije vaše namjere.
Uloga rutina i dosljednosti
Uspostavljanje rutina također igra ključnu ulogu u pomaganju djeci da razumiju zabrane. Djeca često nalaze utjehu u predvidljivosti. Ako svako veče, prije spavanja, ponavljate iste radnje i uspostavljate pravila o tome što se može raditi, a što ne, ona će se s vremenom naviknuti i lakše će prihvaćati ograničenja. Na primjer, ako ste stvorili rutinu da se igraju igračke s kojima je dopušteno igrati prije večere, bit će vam lakše objasniti da je vrijeme za odmor kada je večera pripravljena.
Kroz svaki korak od djetetovog razvoja, vaš odnos s njim je ključno oruđe. Gradite povjerenje pokazujući razumijevanje i ljubav. Kada su granice jasno postavljene uz ljubav, ukazujete djetetu na njihovu sigurnost i osjećaj zaštite. Zabrane ne moraju uvijek biti negativne – one su način za zaštitu, a s vremenom i način za učenje poštovanja granica i pravila svijeta oko sebe. Sve te sitnice čine važan korak u razvoju vaše mališana i jačaju vašu roditeljsku ulogu. I zapamtite, svi roditelji prolaze kroz slične izazove, a djeca često poprimaju ponašanja iz okoline. Tako da, ruku pod ruku, idite kroz tu uzbudljivu avanturu i radujte se svakom novom koraku koji vaša beba napravi.