Problemi s podrigivanjem mogu biti frustrirajući za novopečene roditelje i njihove bebe. Mnoge bebe, osobito novorođenčadi, doživljavaju izazove kada je u pitanju podrigivanje nakon hranjenja. Često se, nakon hranjenja, čuje uzdah olakšanja kada se dijete napokon podrigne, a roditelj zna da je dilema vezana uz plinove, nelagodu ili kolike zadovoljstvo riješena. U ovom članku, razmotrit ćemo kako najbolje pomoći bebi koja ima poteškoće s podrigivanjem te pružiti nekoliko jednostavnih savjeta i tehnika koje mogu olakšati cijeli proces.
Razumijevanje podrigivanja
Svaka majka iskusila je uzbuđenje kada su prvi put hranile svoje novorođenče, ali ta njihova slatka mala lica ponekad kriju određene neugodnosti. Podrigivanje je prirodni proces za oslobađanje zraka koji se akumulira u bebinom stomaku tijekom hranjenja. Kada beba pije mlijeko, bilo iz bočice ili s dojke, ona može progutati zrak, što dovodi do nelagode. Nedovoljno podrigivanje može rezultirati bolovima u stomaku, plačem i nemirom.
Tehnike podrigivanja
Postavite bebu u pravilan položaj
Jedna od najvažnijih stavki u procesu podrigivanja jest pravilno pozicioniranje bebe. Stavite bebu uspravno, tako da joj glava bude iznad stomaka. Ova pozicija pomaže zraku da se lakše podiže prema gore. Mnogi roditelji preferiraju držanje bebe na ramenu, čime se stvara blizina i sigurnost.
Lagano tapšanje leđa
Ponekad je potrebno samo malo strpljenja. Laganim i nježnim tapšanjem ili trljanjem leđa bebe, možete joj pomoći da se podrigne. Počnite ispod lopatica i krećite se prema dolje. Ako koristite lagani pritisak, to može izazvati podrigivanje. Sjetite se, svaka beba je jedinstvena; neki će se podrigivati svake sekunde, dok će drugima trebati malo duže.
Promjene u prehrani
Prilagodite način hranjenja
Mnoge mame često primijete da njihova beba ima više poteškoća s podrigivanjem kada se hrani u bržem ritmu. Pokušajte unijeti više pauza tijekom hranjenja, omogućujući bebi da se odmori i podrigne. Često se preporučuje hranjenje u mirnoj i opuštenoj atmosferi. Nikad nemojte zaboraviti, beba može osjetiti vašu nervozu, pa opuštenost može doprinijeti boljem procesu hranjenja.
Promjena vrste bočice ili dude
Ako dojite ili koristite bočicu, možda će vam pomoći da promijenite dude koje koristite. Neke dude omogućuju bebi da proguta manje zraka od drugih. Ako primijetite da beba tijekom hranjenja previše zjači i često prestaje, razmislite o dudu s manjim otvorom.
Stimulacija trbuha
Masaža trbuha
Lagane masaže trbuha mogu pomoći u oslobađanju zračnih mjehurića. Držite bebu na leđima i s prstima lagano masirajte trbuh u obliku kruga. Uključite i nježno rukovanje nogama; savijajući ih u koljenima i lagano pritiskajući prema trbuhu, možete pomoći u oslobađanju plinova.
Tehnike “nogu u uho”
Za djecu koja su malo starija, tehnika koja uključuje savijanje nogu prema stomaku dok leže može biti vrlo učinkovita. Ovo može stvoriti pritisak na trbuh i potaknuti bebu da se podrigne.
Svaka beba je drugačija, a ono što funkcionira za jednu može ne djelovati na drugu. Zato je ključno biti strpljiv i isprobati različite tehnike i pristupe. Uvijek slušajte svoje dijete i pratite njegove reakcije. Kao roditelj, važno je imati na umu da ste najbolji poznavatelj svojih mališana. Ako se problemi s podrigivanjem nastave ili se beba često čini nelagodno, dobar bi korak bio posavjetovati se s pedijatrom. I na kraju, uživajte u svakom trenutku s vašom malenom srećom, jer ovi trenuci brzo prolaze!