Svi smo čuli onu poznatu izreku da mala djeca dolaze s karticom za učenje u ruci. Bebe su nevjerojatne spužve koje upijaju sve oko sebe, a kao roditelji, imamo priliku stvoriti poticajno okruženje koje će im pomoći da razviju svoje intelektualne sposobnosti. Naime, razvoj inteligencije kod beba započinje već od najranijih dana, a postoji nekoliko ključnih načina kako možemo stimulirati njihove umne sposobnosti.
Poticanje istraživačkog duha
Jedan od najboljih načina da potaknete intelektualni razvoj vašeg mališana jest omogućiti mu da istražuje svijet oko sebe. Kada beba počne puzati ili hodati, važno je pružiti joj slobodu da se kreće i istražuje. Umjesto da stalno pokušavate kontrolirati svaki korak, dopustite joj da samostalno doživi različite teksture, okuse i zvukove. Na primjer, možete izraditi mali “istraživački kutak” u kojem će se nalaziti igračke različitih oblika, veličina i materijala.
Interakcija s okolinom
Bebe su iznimno znatiželjne i često će postavljati pitanja koja mi, odrasli, možda ne bismo ni smatrali važnima. Igrajte se s njima tako što ćete koristiti svakodnevne predmete – žlice, plastične boce ili čak kutije. Zamislite situaciju kada se igrate s kuhinjskim priborom; možete im pokazati kako različiti materijali proizvode različite zvukove. Na taj način potičete njihovu interakciju s okolinom, a usput ih učite i o uzrocima i posljedicama.
Razgovor i čitanje
Jedan od najboljih načina za razvoj bebinog intelektualnog kapaciteta je razgovor. Razgovarajte s bebom čim se rodi, čak i kad vam se čini da ne razumije. Opisujte ono što radite, imenujte predmete oko sebe i komentirajte situacije. Čak i kada se beba čini da je u svome svijetu, njezin mozak aktivno obrađuje informacije. Možda ćete primijetiti da, nakon nekog vremena, vaša beba počinje reagirati na određene riječi ili fraze.
Čitanje od samog početka
Čitanje priča za laku noć može biti iznimno korisno za razvoj jezika i mašte. Čak i u najranijoj dobi, ne morate se ograničiti na slikovnice. Uključite se u čitanje raznih tekstova, od časopisa do stripova. Upotrijebite različite tonove glasa i mimiku da biste zadržali bebin interes. Jedna zanimljiva ideja može biti i čitanje na stranom jeziku; ako ste dvojezični, krenite s malim pričama na jeziku koji želite da vaše dijete usvoji.
Kreativna igra
Jednostavne kreativne aktivnosti mogu značajno doprinijeti intelektualnom razvoju. Pružite svom mališanu priliku da crta, boji ili čak pravi jednostavne rukotvorine. Istraživanje boja i oblika potiče djecu na razvoj finih motoričkih vještina i kreativnosti. Na primjer, neka vaša beba crta prstima po velikom komadu papira; sloboda izražavanja može biti vrlo korisna.
Umjetnost i muzika
Uvođenjem umjetnosti i muzike možete dodatno stimulirati osjećaje i kognitivne sposobnosti. Sviranje klavira, pjevanje ili jednostavno puštanje glazbe može pomoći u razvoju ritmičkih vještina i koordinacije. Čak možete organizirati male “koncerte” kod kuće gdje svi članovi obitelji mogu sudjelovati. Vaša beba će se vidljivo veseliti i reagirati na zvukove, a vi ćete se zabavljati dok stvarate nezaboravne uspomene.
Kada razmišljate o intelektualnom razvoju vašeg djeteta, imajte na umu da je najbolji način učenje kroz igru. Stvorite okruženje u kojem se osjećaju sigurno i potaknuto da istražuju. Bit će dovoljno samo da se prepustite kreativnosti i instinktima. Sjetite se, svaki trenutak proveden s vašom bebom može biti prilika za učenje, a vi ste najbolji učitelj koji će je usmjeriti kroz ovaj veličanstveni put. Uživajte u svakom trenutku!