Mnogi roditelji znaju koliko je izazovno suočiti se s problemima sa spavanjem kod djece. Ti dragi mali ljudi, koji nas često nasmijavaju i ispune naš život radošću, ponekad se odluče boriti protiv sna kao da je to njihova najbolja zabava. Bez obzira na uzrok, bilo da se radi o bebi koja ne može zaspati ili predškolcu koji se budi svako malo, evo nekoliko savjeta koji vam mogu pomoći da se nose s tim problemima.
Stvaranje rutine za spavanje
Jedan od najučinkovitijih načina da pomognete svom djetetu da se lakše uspava je uvođenje doslovne rutine. Djeca se vole osjećati sigurno i znati što ih čeka, stoga uspostavljanje jasne rutina može biti od velike pomoći. Na primjer, možete započeti s kupanjem, slijedi čitanje slikovnice, a zatim lagani razgovor o danu. Bitno je da rutina bude dosljedna svaki dan, kako bi se djetetovu tijelu i umu olakšao prijelaz u stanje spavanja.
Uklanjanje distrakcija
S obzirom na to koliko današnji svijet nudi raznih stimulansa, važno je stvoriti mirno i umirujuće okruženje za spavanje. Isključite televizor i mobitele barem sat vremena prije spavanja. Umjesto toga, možete uključiti umirujuću glazbu ili zvukove prirode. Također, pobrinite se da je prostorija dovoljno zamračena i da je temperatura udobna. Preporučljivo je da u dječjoj sobi bude između 18 i 21 stupanj Celzija.
Dijete i strahovi od mraka
Jedan od čestih uzroka problema sa spavanjem su strahovi od mraka. Mnogi mališani se boje tame, što je sasvim normalno. U ovakvim situacijama, važno je da se osjećaju podržano. Možete im pomoći tako da im ponudite noćnu lampicu koja neće biti previše jaka, ali će im pružiti osjećaj sigurnosti. Također, razgovarajte s njima o njihovim strahovima; često će vam reći ono što im zapravo smeta, a vi ćete moći pružiti podršku i ohrabrenje.
Tehnike opuštanja
Učite svoju djecu tehnikama opuštanja. Na primjer, možete zajedno raditi duboko disanje ili lagane istezanje. Gledanje u zvijezde ili razgovor o svemu što su doživjeli tijekom dana također može biti umirujuće. Razgovor o pozitivnim stvarima i sretnim mislima može djelovati terapeutski i pomoći im da se osjećaju opuštenije.
Izbjegavajte šećer i stimulativne napitke
Važno je paziti na prehranu, posebno prije spavanja. Izbjegavajte davanje zaslađenih napitaka, čokolade i grickalica koje sadrže puno šećera. Ove namirnice mogu stimulirati tijelo i otežati uspavljivanje. Umjesto toga, poslužite im lagani lagani snack poput banana ili jogurta prije spavanja.
Fizička aktivnost tijekom dana
Osigurajte da vaše dijete ima dovoljno fizičke aktivnosti tijekom dana. Djeca koja su aktivna obično će lakše zaspati navečer. Igra na otvorenom, vožnja bicikla ili jednostavno trčanje po dvorištu mogu biti izvrstan način za trošenje energije. No, pazite da se igra ne odvija pred kraj dana jer prekomjerna stimulacija može imati suprotan učinak.
Budite strpljivi
Jedan od najvažnijih savjeta je biti strpljiv. Svako dijete je jedinstveno i možda će mu biti potrebna dodatna podrška kako bi se naviknulo na novo ponašanje vezano uz spavanje. Ponekad će se desiti i povratak na stare obrasce, no to je u redu. Onog trenutka kada postanete frustrirani, osjetit će to tvoje dijete i dodatno će se stresirati. Stoga, održavajte mirnu atmosferu i pokušajte svaki put iznova.
Sa svim ovim savjetima na umu, nadamo se da će vam pomoći da prevladate teškoće sa spavanjem kod vaše djece. Ne zaboravite da je svaki postupak korak naprijed. I na kraju, ne zaboravite biti tu jedni za druge — kada ste vi smireni, i vaša će djeca biti smirenija. To je zajednički put i uz malo strpljenja i ljubavi, završit ćete s zadovoljstvom na kraju svake noći.