U današnjem svijetu, gdje se često fokusiramo na prehranu i zdravlje, važno je osigurati da naši mališani dobiju sve potrebne nutrijente. Jedan od ključnih elemenata uravnotežene prehrane su vlakna koja igraju veliku ulogu u probavnom zdravlju. Osiguravajući djetetu dovoljnu količinu vlakana, roditelji mogu pomoći u sprječavanju probavnih smetnji kao što su zatvor, a istovremeno poticati zdravu prehrambenu naviku. Kako to postići? Pogledajmo.
Što su vlakna i zašto su važna?
Vlakna su biljni ugljikohidrati koji se ne razgrađuju u probavnom sustavu. Postoje dvije osnovne vrste vlakana: topiva i netopiva. Topiva vlakna pomažu u snižavanju razine kolesterola i stabilizaciji šećera u krvi, dok netopiva vlakna olakšavaju pokretljivost crijeva i preko njih izlazi višak tvari iz organizma. Za djecu, unos vlakana može olakšati probavu i pridonijeti zdravijem rastu.
Koliko vlakana treba djetetu?
Preporučeni unos vlakana ovisi o dobi djeteta. Općenito, savjetuje se da djeca unose otprilike 14 grama vlakana na svaki uneseni 1000 kalorija. Na primjer, malenom djetetu od 2 do 3 godine preporučuje se unos od 19 grama vlakana dnevno, dok bi djeca uzrasta od 4 do 8 godina trebala unositi oko 25 grama.
Preporučene namirnice bogate vlaknima
Prva misao koja nam pada na pamet kada govorimo o vlaknima su cjelovite žitarice. Peciva od integralnog brašna, zobene pahuljice i riža su odlični izvori. Cjeloviti kruh može biti ukusan dodatak doručku, dok je zobena kaša odličan izbor za početak dana.
Voće i povrće također su ključni. Jabuke, kruške, banane, mrkva i brokula punjeni su vlaknima. Možete ih servirati kao grickalice ili ih uključiti u obroke! Na primjer, mala jabuka s bademovim maslacem može biti savršen međuobrok, dok se brokula kuhana na pari može poslužiti kao prilog.
Savjeti za uključivanje vlakana u svakodnevnu prehranu
Prvi savjet koji ne treba zanemariti: nikada ne potcjenjujte moć smoothieja! U blender ubacite malo špinata, jabuku, bananu i, naravno, malo jogurta. Snack prije vrtića nikada nije bio zdraviji!
Nadalje, uključite djecu u kuhanje. Djeca koja sudjeluju u pripremi hrane često su sklonija probati nove stvari. Pokažite im kako napraviti voćne salate ili smoothieje – zabava je također važna!
Također, razmislite o zamjeni providnih umaka, poput kečapa, s umacima koji sadrže povrće. Na primjer, možete napraviti umak od rajčice s nasjeckanim mrkvama i tikvicama. Koliko prisiljavanja može biti kad su u pitanju povrće? Ovako ćete stvoriti priliku da djeca probaju nešto novo!
Hranite ih prirodnim grickalicama. Umjesto da kupujete grickalice s oznakom ‘niskokalorično’ ili ‘bez šećera’, radije se odlučite za orašaste plodove, suhe marelice ili humus s povrćem.
Mali koraci za velike promjene
Važno je uvesti vlakna postepeno kako bi se probavni sustav mogao prilagoditi. Držite se pravila „malo po malo“. Ako vaše dijete dosad nije unosilo mnogo vlakana, iznenada povećavanje unosa može uzrokovati nelagodu. Također, uvijek osigurajte puno tekućine jer vlakna trebaju vodu da bi učinkovito radila.
Roditelji znaju koliko su mališani promjenjivi kada su u pitanju okusi. Pokušajte različite mjesečne izazove, poput „Tjedna voća“ ili „Tjedna povrća“. Idealno bi bilo poticati vašu djecu da isprobaju jednu novu vrstu voća ili povrća tjedno.
I na kraju, budite uzor! Ako će djeca vidjeti vas kako uživate u hrskavim mrkvama ili sočnim bobicama, bit će sklonija, a ne otpornija na isprobavanje. Ovo je avantura cijele obitelji, a stjecanje zdravih prehrambenih navika može se pretvoriti u prekrasno iskustvo.
Uz malo kreativnosti, svaki obrok može postati nova prilika da izgradite zdrave navike koje će vašem djetetu pomoći da raste i razvija se na najbolji mogući način.