Kako postupiti ako beba ima proljev?

Proljev kod beba često izaziva zabrinutost među roditeljima, posebno kod onih koji su novi u ovoj avanturi zvanoj roditeljstvo. Kad mališan počne često kakanje i to uz prisutnost vodenog ili tekućeg sadržaja, svi alarmi se pale. No, važno je zapamtiti da proljev može biti uobičajen, ali uvijek zaslužuje našu pažnju. Evo nekoliko savjeta koji će vam pomoći da postupite ispravno.

Prepoznavanje proljeva

Prije svega, kako znati da vaša beba ima proljev? Obično se smatra da beba ima proljev ako imaju više od tri tekuće stolice u jednom danu. Svaka beba je drugačija, pa ono što je normalno za vašeg mališana može biti drugačije za drugog. Ako primijetite da je njihov izmet rijeđi nego inače, ili čak vodenast, to može biti znak da se radi o proljevu.

Kada posjetiti pedijatra

U određenim situacijama, potrebno je konzultirati se s pedijatrom. Ako proljev traje duže od 24 sata, ili ako postoji povraćanje, groznica (iznad 38°C), ili znakovi dehidracije (suhe usne, tjeskoba, manje mokrenja), obavezno se obratite stručnjaku. Pedijatar je tu da vas podrži, pa se nemojte ustručavati postavljati pitanja.

Uzroci proljeva

Uzroci proljeva kod beba mogu biti različiti. Najčešći uzroci uključuju virusne ili bakterijske infekcije, promjene u prehrani, alergije na hranu ili, jednostavno, izlazak zubića. Na primjer, kad su mojoj kćeri počeli nicati zubići, proljev je bio uz uobičajeno “samo da ga ima”. Zabrinuta kao i većina roditelja, shvatila sam da je to jedan od prolaznih problema koji se rješavaju sami od sebe.

Kako pomoći svojoj bebi

Prvo i najvažnije pravilo tijekom proljeva je osigurati da beba ostane hidratizirana. Majčina mlijeka ili adaptirano mlijeko i dalje bi trebale biti primarne tekućine. U slučaju starije djece, možete uvesti i otopine za rehidrataciju koje se prodaju u ljekarnama, a koje su napravljene posebno za nadoknadu izgubljenih tekućina i elektrolita.

Pročitaj više:  Koje su strategije za postupno produljenje bebinog noćnog sna?

Evo što još možete učiniti:

– Ponudite više češćih hranjenja ako dojenčate. Ako beba uzima mlijeko iz bočice, možete smanjiti količinu po obroku, ali ponuditi je češće.
– Izbjegavajte teške i masne namirnice, a umjesto toga pružite blage, lako probavljive opcije kako što su riža, banane ili kuhana mrkva.
– Držite bebu suhom i udobnom; promijenite pelene čim primijetite da su mokre ili prljave da biste spriječili iritaciju kože.

Praktični savjeti za roditelje

Osim brige o hidrataciji i prehrani, evo nekoliko malih trikova za smanjenje stresa kada beba ima proljev.

– Zadržite mirnu atmosferu. Djeca, iako mala, osjećaju stres. Kada su kod kuće, stvorite umirujuću okolinu koja će vam olakšati vrijeme provedeno zajedno.
– Zapišite si sve promjene i simptome. To će vam pomoći pratiti što se događa, a ako se odlučite posjetiti liječnika, imat ćete sve informacije na dohvat ruke.
– Razmišljajte o stvarima koje se mogu pokazati kao osnažujuće za vas i vašu bebu. Ponekad šetnja vani ili čitanje knjige može skrenuti pažnju oboje i donijeti malo olakšanja.

Biti roditelj je iskustvo iz svake perspektive, a proljev je još jedna od onih stvari koje dolaze s ‘paketom’. Osluškujte potrebe svog mališana, pružite mu podršku i ljubav, a sve će se brzo smiriti. Sjetite se, u tim malim izazovima uvijek možete računati na podršku drugih roditelja ili stručnjaka. Na kraju, proljev kod beba nije endem, i uz malo truda, sve će se vratiti u normalu.

Kada beba počinje razlikovati ton glasa?

Mnogi roditelji s nestrpljenjem iščekuju trenutke kada će njihova beba početi pokazivati znakove komunikacije. Jedno od pitanja koje često čujemo jest: “Kada moja beba počinje