Svi znamo koliko su neprospavane noći izazovne za novopečene roditelje. Kada beba napokon počne imati duže periode sna, to je trenutak koji se slavi u svakoj kući. No, kada točno možemo očekivati da će naša mala loptica sreće spavati dulje od nekoliko sati u nizu? Pokušat ćemo razjasniti ovu temu i pružiti nekoliko koristan savjeta.
Razvojni trenuci i ciklusi sna
U prvim mjesecima života, bebe mnogo spavaju. No, većina toga sna dolazi u kratkim periodima – obično između 2 do 4 sata. Naime, novorođenčad prolazi kroz različite faze sna i još uvijek se prilagođava svom okruženju. Ovaj ciklus sna značajno se razlikuje od onoga koji imamo kao odrasli, jer se sastoji od dubokog sna i REM faze, a bebin san može se činiti pomalo ‘površnim’ i lako ga je prekinuti.
Primjerice, možete primijetiti da vaša beba često počinje plakati kada se probudi iz sna, a ponekad će se uhvatiti za svoje ručice ili noge dok spava. To su normalni dijelovi bebinog razvojnog procesa.
Kada beba započinje duže periode sna?
Većina beba počinje imati duže periode sna negdje između 3. i 6. mjeseca. U tom razdoblju bebe već postaju svjesnije svijeta oko sebe, a njihova tijela prerastu potrebu za čestim buđenjem. U ovom razdoblju možete očekivati da će se duljina sna produžiti na 5 do 6 sati, ponekad čak i više. No, svaka beba je jedinstvena, pa tako i ritam spavanja može varirati.
Za mnoge roditelje, ključna točka se događa kada beba dostigne dob od oko 4 mjeseca. Tada, nakon prolaska kroz različite razvojne faze, mnoge bebe počinju samostalno uspostavljati obrasce spavanja i rađaju se prve rutine. Naravno, tu su i “snooze” faze, ispadi i promjene u ponašanju, ali ako strpljivo pratite ovu evoluciju, doći će trenutak kada će vaša beba spavati dulje.
Stvaranje rutine spavanja
Jedan od načina da pomognete bebi da stvori obrasce spavanja je uspostavljanje rutine. Naime, dosljednost igra ključnu ulogu. Želite da vaša beba shvati da se približava vrijeme za spavanje svaki dan. To može uključivati smirenu kupku, čitanje priče ili laganu glazbu.
Beba će tako dobiti znakove da se priprema za san. Primjerice, ako svaki put kada odvedete bebu na spavanje pjevate određenu pjesmu, ona će s vremenom povezati tu pjesmu s vremenom za san. Na taj način, vaša beba uči kako se opustiti.
Pomoć u oblikovanju spavanja
Jedan od izazova s kojima se mnogi roditelji suočavaju je buđenje bebe. Ako primijetite da vaša beba često uspijeva da se probudi nakon kratkog sna, pokušajte s nekoliko tehnika. Ponekad će jednostavno “pijenje” iz bočice u kombinaciji s ljuljanjem donijeti osjećaj sigurnosti, a beba će lakše zaspati.
Također, budite sigurni da vaša beba spava u mirnom i tamnom prostoru. Prigušite svjetla, ugasite televizor i osigurajte da temperatura u prostoriji bude ugodna. Ove male promjene mogu napraviti veliku razliku.
Nadam se da ste već shvatili koliko je važno pratiti prirodni razvoj vaše bebe. Manje stresa i više pozitivnog pristupa može poboljšati cijelo iskustvo. Oduzimanje stresa može uključivati gledanje u smiješak vaše bebe dok spava. Možda još ne možete spavati cijelu noć, ali već nekoliko sati sna može biti blagoslov. Budite strpljivi i otvoreni za promjene, jer napredujete u ovom uzbudljivom putovanju roditeljstva.