Koliko je važna fizička aktivnost u ovoj dobi?

U današnje vrijeme, kada tehnologija dominira našim životima, često zaboravljamo na važnost fizičke aktivnosti, posebice kada su u pitanju naši mališani. I dok se trudnice i roditelji s malim bebama suočavaju s mnogim izazovima svakodnevnog života, ključno je ispuniti dan i fizičkom aktivnošću. Pored dobrog osjećaja, fizička aktivnost igra važnu ulogu u razvoju djece, ali i u održavanju zdravlja roditelja.

Fizička aktivnost i dojenčad

Mnogi se roditelji pitaju kada je pravo vrijeme za započeti s fizičkom aktivnošću. Na sreću, fizička aktivnost može započeti već u najranijoj dobi. Čak i kada beba leži na podu, možete je poticati na kretanje. Jednostavne igre, poput pomicanja igračaka s jedne strane na drugu ili podizanja bebinog tijela u sjedeći položaj, pomažu u razvoju motoričkih vještina. Osvježite dane s muzikom! Istražujte plesne pokrete zajedno s vašom bebom.

Poticanje pokreta kroz igru

Igra je vrlo važan element u razvoju djece. Od prvih mjeseci života, kada je beba u dodiru s različitim teksturama i površinama, do kasnije dobi kada počinju hodati, igru možete pretvoriti u fizičku aktivnost. Na primjer, postavite plišanu podlogu na pod i pozovite bebu da se vreba i puza prema vama. Ovo ne samo da potiče fizičku aktivnost, već i jača vezu između vas i vašeg djeteta.

Za malo stariju djecu, razmislite o jednostavnim igrama poput “skrivača” ili “hvatanje”. Ove igre potiču djecu da koriste svoje tijelo, razvijaju ravnotežu i koordinaciju, a uz to donose i puno smijeha u obitelj.

Fizička aktivnost i predškolska djeca

Kako djeca rastu, potreba za fizičkom aktivnošću postaje sve izraženija. Predškolska djeca trebaju najmanje tri sata umjerene fizičke aktivnosti svakodnevno. To se može postići kroz igru na otvorenom, vožnju biciklom, trčanje u parku ili sudjelovanje u sportskim aktivnostima. Uključite cijelu obitelj!

Istraživanje prirode

Jedan od najboljih načina za poticanje fizičke aktivnosti je izlet u prirodu. Pješačite, trčite ili jednostavno istražujte obližnji park. Uključite elemente igre, poput traženja različitih vrsta lišća ili kamenčića, kako biste djecu motivirali. Ne zaboravite ponijeti lagane užine i uživajte u zajedničkom obroku na otvorenom!

Pročitaj više:  Kako se nositi s noćnim strahovima u 2. godini života?

Fizička aktivnost i roditelji

Roditelji često zaboravljaju na svoja tijela dok se posvećuju djeci. Međutim, fizička aktivnost ne koristi samo djeci, nego i nama. Uključite svoju djecu u vježbanje. Istražili ste sve prozore, a sada je vrijeme da zasitite svoj um i tijelo. Vježbanje ne mora biti dosadno – uključite ga u obiteljski raspored!

Pokušajte s obiteljskim aerobikom kod kuće, uz omiljene glazbene hitove. Pronađite nekoliko videa s vježbama koje možete raditi zajedno. Osim što vježbate, jačate obiteljsku povezanost.

Trening s bebama

Zamislite da odete na trčanje ili hodanje s kolicima umjesto sami. Osim što ćete se fizički aktivirati, povest ćete bebu na svježi zrak. Mnogi gradovi nude posebne jogging staze i parkove prilagođene kolicima. Na taj način, možete provesti kvalitetno vrijeme s bebom dok cijenite prirodu i održavate svoje tijelo.

Fizička aktivnost nije samo pravo, već i vaša obveza prema sebi i svojoj obitelji. Uložite vrijeme i trud u fizičku aktivnost i promatrajte kako se svaki član obitelji razvija, jača i raste zajedno. Učinite fizičku aktivnost dijelom vaše svakodnevice, jer će se dugoročno isplatiti. Od obične šetnje do zajedničkog plesanja u dnevnoj sobi – svaka aktivnost je bitna! Postanite primer svojoj djeci i zavedite ih u svijet pokreta, smijeha i zdravlja!